Rezerwat przyrody Dolina Kamionki

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Rezerwat przyrody Dolina Kamionki
Opublikowano: 20 kwietnia 2022

Dolina Kamionki to leśny rezerwat przyrody położony w gminie Międzychód. Został utworzony w 2004 roku w celu ochrony fragmentu doliny rzecznej w rynnie polodowcowej, lasu, terenów podmokłych z 13 stanowiskami roślinnymi. Od 2019 jest częścią Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Przyroda w Rezerwacie Dolina Kamionki

Dolina rzeki Kamionki charakteryzuje się nieprzeciętnymi walorami przyrodniczymi. W wielu miejscach Doliny Kamionki zachowały się liczne okazy drzew o pomnikowych wymiarach, w szczególności okazałe buki. Występuje tu, np.: buławnik czerwony, wawrzynek wilczełyko, listera jajowata i podkolan biały. Można spotkać tu także kwitnące okazy bluszczu. Doliny niewielkich rzek, także Dolina Kamionki, charakteryzują się ogromnym bogactwem i różnorodnością form ukształtowania i rzeźby terenu, a także olbrzymim bogactwem gatunków roślin i zwierząt. Niestety Dolina Kamionki jest obszarem wyjątkowo zagrożonym. Intensywna hodowla ryb prowadzona na kilku kompleksach stawów przyczynia się do głębokich zmian hydrologicznych. Napełnianie stawów powoduje okresowe braki wody w rzece.

Wycieczka do Doliny Kamionki

Wielkopolska to obszar bogaty w niezwykłe miejsca doskonałe na spacer lub wycieczkę rowerową. Dolina Kamionki to rezerwat, w którym można podziwiać piękno przyrody, a także odpocząć od zgiełku miasta. W jej pobliżu znajdują się Mnichy z Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. Dolina Kamionki znajduje się w odległości ok. 7 kilometrów od wsi Prusim i Olandii, a także około 10 kilometrów od pałacu w Rozbitku i Kwilczu.

Zobacz także: Pałac w Gorzyniu

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...