Szlak Stu Jezior

Home 9 Kraina 100 Jezior 9 Szlak Stu Jezior

Szlak 100 Jezior rozpoczyna się w Poznańskim Węźle Rowerowym. Ciągnie się od Poznania do Międzychodu i ma długość ok. 111 km, a jego nazwa nawiązuje do malowniczej Krainy 100 Jezior. Szlak obfituje w zabytki architektoniczne, a także otaczają go wyjątkowe krajobrazy. W Poznańskim Węźle Rowerowym znajduje się drogowskaz wskazujący kierunki i rodzaje ścieżek rowerowych wraz z ich odległościami.

Szklak Stu Jezior – mapa

Szklak 100 Jezior rozpoczyna się w Poznaniu, a kończy w Międzychodzie, na trasie mijane są m.in. takie miejscowości jak: Szamotuły, Ostroróg, Chrzypsko Wielkie i Sieraków. Podczas wycieczki Szlakiem Stu Jezior warto zatrzymać się i zwiedzić najciekawsze miejsca oraz zabytki znajdujące się w poszczególnych miastach. W Poznaniu warto zatrzymać się na Starym Rynku. Podczas podróży do Szamotuł mijane są jeziora: Rusałka oraz Strzeszyńskie, w tym miejscu także warto zatrzymać się na moment, by podziwiać przyrodę. Następnie trasa prowadzi przez las, to doskonały moment na chwilę wytchnienia i zachwycenia się otaczająca przyrodą. Na Szlaku 100 Jezior mija się także miejscowości Sobota i Żydowo, w których warto zobaczyć budowle sakralne. Pierwszą większą miejscowością na trasie są Szamotuły, w której warto zatrzymać się na dłużej i zwiedzić Muzeum – Zamek Gorków oraz Muzeum Archeologii Gazociągu Tranzytowego. Dalsza trasa Szlaku 100 Jezior prowadzi nad jezioro Zajączkowskie, a następnie do punktu widokowego w Łężeczkach. Znajduje się tam pomnik w formie obelisku w kształcie grzyba, który został odsłonięty 01.01.2001 roku, minutę po północy. Następnie Szlak Stu Jezior prowadzi nad jezioro Chrzypskie. Kolejnym punktem jest miejscowość Sieraków, w której warto zatrzymać się na dłużej ze względu na jej bogatą historię oraz ilość miejsc wartych zobaczenia – rezerwaty przyrody: Czaple Wyspy na Jeziorze Kłosowskim i  Buki nad jeziorem Lutomskim, a także Zamek Opalińskich i Stado Ogierów. Kolejnymi punktami na Szklaku Stu Jezior jest jezioro Młyńskie oraz jezioro Kuchenne, nad którym położona jest Olandia – kraina wypoczynku. Ostatnimi punktami przed Międzychodem są miejscowości Kamionna oraz Kolno. Trasa Szlaku 100 Jezior kończy się nad jeziorem Miejskim. W Międzychodzie znajduje się wiele atrakcji, które warto zobaczyć: laufpompa, Muzeum Regionalne i  rynek. Szlak 100 Jezior to trasa obfitująca w niezwykłe krajobrazy.

Szlak rowerowy 100 jezior

Chcąc w całości pokonać Szlak Stu Jezior najlepiej przygotować się na wycieczkę dwudniową z postojem w jednej z mijanych miejscowości. Ilość atrakcji oraz wartych uwagi miejsc sprawia, że czas przejazdu znacznie się wydłuża. Warto także wybrać słoneczny, jednak niezbyt gorący dzień. Część tras prowadzi przez lasy, w których nie ma utwardzonej drogi, dlatego deszcz skutecznie może utrudnić przejechanie rowerem Szlaku 100 Jezior. Warto wspomnieć także, że Szlak Stu Jezior połączony jest z międzynarodową trasą rowerową R-1 (z Calais do Sankt Petersburga). Podróż Szlakiem 100 Jezior obejmuje 19 miejscowości: Poznań, Psarskie, Pawłowice, Rostworowo, Pamiątkowo, Szamotuły, Ostroróg, Zajączkowo, Białokosz, Łężeczki, Chrzypsko Wielkie, Sieraków, Śrem, Chalin, Prusim, Kamionna, Kolno, Bielko i Międzychód. W wielu z nich znajdują się ciekawe budowle oraz miejsca, przy których warto zatrzymać się chociaż na chwilę.