Kraina 100 Jezior

Home 9 Kraina 100 Jezior 9 Kraina 100 Jezior

Wielkopolska Kraina 100 Jezior to urokliwy region, w którym swoje miejsce znajdą miłośnicy wypoczynku, a także aktywności na świeżym powietrzu. Cały teren Krainy Stu Jezior obejmuje ponad 100 akwenów wodnych, a także wiele hektarów lasów i pól, które obfitują w walory przyrodnicze, krajoznawcze oraz kulturowe i historyczne. Obszar ten jest słabo zaludniony, więc dla osób lubiących ciszę oraz spokój będzie miejscem doskonałym do wypoczynku. Co warto zobaczyć w Krainie 100 Jezior?

Kraina 100 Jezior – co zobaczyć?

Planując wycieczkę do Krainy 100 Jezior warto zwrócić uwagę na miasteczko Sieraków i Stado Ogierów, Zamek Opalińskich oraz Kościół Ewangelicki. W Krainie 100 Jezior warto wybrać się do Chalina, w którym znajdziemy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. W pobliżu ośrodka znajdują się 3 ścieżki dydaktyczne, a także 50 kilometrów tras dla fanów nordic walkingu. Na uwagę zasługuje także Rezerwat przyrody Dolina Kamionki, na którego terenie można podziwiać przyrodnicze eksponaty oraz chronione gatunki. Cały teren Krainy 100 Jezior to polodowcowa rzeźba, która charakteryzuje się pofałdowanym terenem z dużą ilością jezior. Kolejną miejscowością wartą odwiedzenia są Mniszki z Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. W Centrum można wziąć udział w zajęciach, np. lepienia garnków, a także imprezach plenerowych poświęconych dawnym rzemiosłom. Chcesz zrelaksować się w otoczeniu przyrody? Wybierz Rezerwat Buki nad Jeziorem Lutomskim, w którym zobaczysz fragment lasu Bukowego oraz wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Będąc w Krainie 100 Jezior warto wybrać się także do wsi Prusim, w której można wypocząć nad jeziorem Kuchennym oraz Młyńskim, a także zwiedzić skansen olenderski oraz Olandię, w której można poznać życie dawnych osadników – Olendrów. Co jeszcze warto zobaczyć w Krainie 100 Jezior? Punkt widokowy z pomnikiem w kształcie grzyba w Łężeczkach, dąb „Józef”  w Marianowie, Leśny Ogród Edukacyjny „Leśna Przygoda” dla niepełnosprawnych w Bucharzewie oraz miasto Międzychód.

Kraina Stu Jezior – wypoczynek nad wodą

Kraina 100 Jezior to doskonały region dla miłośników leżakowania na plaży i kąpieli wodnych, ale także dla fanów wycieczek pieszych i rowerowych oraz pływania kajakami, łódkami i rowerkami wodnymi po jeziorze. Ci, którzy nastawieni są na wypoczynek nad wodą powinni wybrać się nad jezioro Jaroszewskie lub jeśli poszukują więcej spokoju nad jezioro Kuchenne. Jezioro Jaroszewskie to ważny punkt turystyczno-rekreacyjnym na pojezierzu. Obok jeziora znajduje się duża i strzeżona piaszczysta plaża, a także dwa pomosty oraz wypożyczalnie sprzętu: kajaków, łódek, rowerów wodnych, żaglówek, lodziarnia, przebieralnie i boisko do siatkówki plażowej. Nad Jeziorem Kuchennym także znajduje się ogólnodostępna plaża, dodatkowo obok jeziora położony jest ośrodek Olandia ze skansenem olenderskim, pokojami, restauracją, winiarnią, SPA i wieloma innymi atrakcjami. Na wyspach Jeziora Kłosowskiego zlokalizowany jest rezerwat przyrody Czaple Wyspy. Dodatkowo jest to doskonałe miejsce dla wędkarzy, wymagane jest jednak posiadanie zezwolenia. Łowienie ryb jest możliwe także w Jeziorze Młyńskim, w którym panuje spokój, cisza, a także odosobnienie. Jezioro Młyńskie posiada dużą liczbę zejść do wody, a także w jego pobliżu znajdują się liczne szlaki edukacyjne. Kraina 100 Jezior to doskonałe miejsca na wypoczynek zarówno dla osób ceniących sobie spokój i bliskość natury, jak i aktywność na świeżym powietrzu.