Warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych i seniorów

Home 9 Zajęcia 9 Warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych i seniorów

Terapia zajęciowa daje osobom niepełnosprawnym, a także seniorom możliwość rehabilitacji fizycznej, psychicznej, zawodowej oraz społecznej. Terapię zajęciową stosuje się głównie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie oraz z osobami chorymi psychicznie. Terapia zajęciowa stosowana jest także podczas pracy z osobami wykluczonymi społecznie, osobami starszymi oraz dziećmi, które mają problemy z uczeniem się.

Cele terapii zajęciowej

Szczegółowe cele terapii zajęciowej dostosowywane są do potrzeb osób rehabilitowanych. Najczęściej celem terapii zajęciowej jest:

• Usprawnienie,
  • poprawa stanu fizycznego oraz psychicznego,
  • poprawa jakości życia,
  • wzmocnienie lub utworzenie u osoby rehabilitowanej poczucia własnej wartości,
  • aktywizacja osób chorych,
  • przygotowanie do życia wśród społeczeństwa,
  • rozwijanie umiejętności zawodowych,
  • rozwijanie komunikatywności oraz komunikacji interpersonalnej.

Formy terapii zajęciowej

Do form terapii zajęciowej zalicza się:

1. Ergoterapię, czyli terapię poprzez pracę, zalicza się do niej m.in.: garncarstwo, krawiectwo, kaletnictwo, ogrodnictwo, tkactwo;
  2. Socjoterapię, która obejmuje m.in. ludoterapię oraz trening umiejętności społecznych;
  3. Arteterapię, która polega na aktywizacji pacjenta w zajęciach artystycznych. Do metod artereapii zaliczamy:
  •  muzykoterpię,
  •  plastykoterpię,
  •  choreoterapię,
  •  biblioterapie,
  •  filoterapię,
  •  fotografoterapię,
  •  chromoterpię – przebywanie w otoczeniu różnego rodzaju kolorów.

Efekty terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa nie tylko pomaga w nabywaniu sprawności i umiejętności przydatnych w dalszym życiu, jest także doskonałym sposobem na pozbycie się negatywnych emocji, redukcję stresu i wyciszenie się. Terapia zajęciowa u seniorów pomaga na uniknięcie powszechnych chorób wieku starczego, np. demencji. Dodatkowo pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości i redukuje poczucie samotności i smutku. U osób niepełnosprawnych jest doskonałą okazją na zdobycie nowych umiejętności, a także poprawę komfortu życia. W wielu przypadkach terapia zajęciowa i odpowiednia rehabilitacja sprawiają, że osoba niepełnosprawna w przyszłości może być samodzielna lub w przypadku większej niepełnosprawności samotnie radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego.