Malownicza wieś Prusim

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Malownicza wieś Prusim
Opublikowano: 22 kwietnia 2022

Prusim to wieś położona na terenie województwa Wielkopolskiego w gminie Kwilcz. W sercu Prusimia położony jest ośrodek wypoczynkowy Olandia. Położenie na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego oraz Krainy 100 Jezior gwarantuje niezwykły wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody.

Historia wsi Prusim

Prusim od połowy XV wieku był gniazdem rodowym rodu Prusimskich, którzy rezydowali tutaj do połowy XVIII wieku. W 1788 roku wieś przeszła w posiadanie rodziny Wilkońskich, a w 1790 roku zostaje kupiona przez generała Roberta Taylora. Folwark został rozwinięty dzięki rodowi von Reiche, których główna siedziba znajdowała się w pobliskim pałacu w Rozbitku. Prusim był miejscem letniego wypoczynku tej rodziny. Podczas przebudowy powstał obszerny, parterowy obiekt z mieszkalnym piętrem. W tylnej elewacji umieszczono taras, z którego prowadzi zejście do rozległego założenia parkowego, łagodnie opadającego w stronę pobliskiego jeziora Kuchennego.

Olandia w Prusimiu

W lipcu 2009 roku rozpoczęto prace budowlane, które są związane z odbudową folwarku oraz zaadaptowaniem go na cele hotelowe. Budynki po renowacji nawiązują swoją formą do kształtu jaki uzyskały w XIXw. Prusim jest niezwykle atrakcyjną turystycznie miejscowością ze względu na swoje położenie. Znajduje się bezpośrednio nad dwoma jeziorami: Kuchennym i Młyńskim, dodatkowo położony jest w Sierakowskim Parku Narodowym, w którym nie brakuje tras dla rowerzystów i spacerowiczów, a także miłośników nordic walkingu. W Olandii znajduje się także skansen olenderski opowiadający o historii i tradycji olendrów.

Zobacz także: Pałac w Gorzyniu

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...