Wiatrak Koźlak – Skansen Olandia

Home 9 Wiatrak Koźlak – Skansen Olandia
Znaki_RPO

Fundacja Olandia od ponad dekady dba w swojej działalności o zabytki. Poprzez utworzenie skansenu w Prusimiu do tej pory udało się uratować Wiatrak typu Holender z 1860 roku, Wiatrak Paltrak, którego historia sięga 1754 roku.

Po wielu miesiącach przygotowań w 2022 roku udało nam się uratować kolejny wiatrak tym razem Kożlak, którego nazwaliśmy imieniem Józek. Imię zostało nadane od imienia Józefa Stasiaka właściciela firmy, która zajmowała się odbudową koźlaka.

W naszych wiatrakach możecie poznać historie wiatraków, zobaczyć jak kiedyś była produkowana mąka, jak wyglądał proces melenia, ustawiania smigów jak i obrotów młynów.

Wiatrak Koźlak jak i pozostałe wiatraki czekają na odwiedziny turystów nie tylko z Krainy 100 Jezior ale całej Wielkopolski, Polski i zagranicy.

W celu zwiedzania prosimy o bezpośredni kontakt pod nr 668-021-976

Do zobaczenia

Projekt polegał na translokacji zabytkowego wiatraka koźlaka na teren Skansenu Olenderskiego w Prusimiu wraz z jego renowacją, konserwacją oraz adaptacją na cele kulturalne, poprzez utworzenie muzeum młynarstwa.

Beneficjent: Fundacja Olandia

Wartość projektu : 557 620,50zł

Wkład Funduszy Europejskich stanowi 85% całej inwestycji.

Dofinansowanie – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 385 262,50 zł (85% kosztów kwalifikowanych projektu).

Tytuł projektu: Rozbudowa Skansenu Olenderskiego w Prusimiu poprzez translokację, renowację i adaptację na cele kulturalne zabytkowego wiatraka koźlaka.

Poddziałanie 4.4.1. Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu.

Celem proj. jest zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego regionu poprzez translokację, konserwację oraz renowację
zabytkowego drewnianego wiatraka koźlaka na teren Skansenu Olenderskiego w Prusimiu, zajmującego się kultywowaniem i promocją kultury olenderskiej.
Translokacja zabytkowego wiatraka na teren Skansenu i dział. zmierzające do jego konserwacji i renowacji pozwolą na zachowanie dla przyszłych pokoleń
cennego kulturowo obiektu dziedzictwa kultur, który był w złym stanie. Adaptacja wiatraka na cele kulturalne będzie skutkowała szeregiem
korzyści społeczno – kulturalnych, organizacja warsztatów, wystaw i pokazów pozwoli na czynny udział w poznawaniu kultury olendrów i zawodu młynarza.

Wiatrak Koźlak pochodzi z Krzywosądowa – Powiat Pleszewski. Wiatrak pochodzi z 1822 roku.

Prezentacja – Rozbudowa Skansenu Olenderskiego w Prusimiu poprzez translokację, renowację i adaptację na cele kulturalne zabytkowego wiatraka koźlaka