Kościół św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Kościół św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim
Opublikowano: 27 kwietnia 2022

Kościół w Chrzypsku Wielkim to najstarszy i najcenniejszy zabytek tej wsi. Jest jednym z ostatnich kościołów w stylu gotyckim w Wielkopolsce. Kościół został wzniesiony w latach 1600-1609 i do lat obecnych zachował się w stanie prawie niezmienionym.

Historia kościoła w Chrzypsku Wielkim

Pierwszy kościół założony przez rodzinę Chrzypskich był drewniany i prawdopodobnie został zniszczony w wyniku pożaru lub starości. Kolejny kościół wzniesiony przez tą rodzinę był już ceglany. Następnie został wyremontowany przez ówczesnego plebana. W kościele znajdowały się nagrobki rodziny Chrzypskich, ale zostały z niego usunięte.

Kościół w Chrzypsku Wielkim obecnie

Kościół św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim usytuowany jest na wzgórzu nad jeziorem. Otacza go cmentarz przykościelny. Wyposażenie kościoła obejmuje 3 ołtarze. W głównym ołtarzu znajduje się obraz z 1863 r. przedstawiający adorację Matki Boskiej, a w jednym z ołtarzy bocznych znajduje się cenna rzeźba gotycka – Matka Boska z Dzieciątkiem na lwie z XIV w. Na ścianach umieszczone są zabytkowe obrazy m.in. Święty Wojciech i Święty Stanisław. W kościele w Chrzypsku Wielkim znajdują się także zabytkowe organy.

Zobacz także: Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...