Pałac w Rozbitku

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Pałac w Rozbitku
Opublikowano: 21 kwietnia 2022

Rozbitek to niewielka wieś położona w gminie Kwilcz. W Rozbitku znajduje się neogotycki pałac z rozległym parkiem, który został wybudowany dla Georga Heinricha Otto von Reiche. Obiekt otoczony jest przez park, w którym znajduje się kaplica grobowa rodziny von Reiche, a także liczne obiekty folwarczne. W 2004 pałac w Rozbitku stał się własnością kompozytora Jana A. P. Kaczmarka, który przywrócił obiektowi jego dawną świetlność. Obecnie na terenie pałacu działa Instytut Rozbitek, będący międzynarodowym ośrodkiem spotkań oraz pracy twórczej artystów. W 2021 roku pałac w Rozbitku został wystawiony na sprzedaż.

Historia pałacu w Rozbitku

Pierwszym znanym właścicielem Rozbitka był Dobiesław z Kwilcza i Rozbitka. W XVI w. właścicielami majętności byli Ostrorogowie, a następnie majątek przeszedł w ręce rodziny Unrugów. Majątek został sprzedany w 1827 r. Johanowi Heinrichowi von Reiche z Blankenburga, a budowę nowej, neogotyckiej siedziby rozpoczął Georg Heinrich Otto von Reiche. Po jego śmierci prace kontynuowała jego żona. Wzniesiony pałac w Rozbitku uzyskał kształt średniowiecznego zamku. Z inicjatywy Antoniny powstały m.in. rozległe założenia parkowe. Na terenie parku wzniesiono neogotycką kaplicę grobową rodziny von Reiche. W posiadaniu rodziny von Reiche Rozbitek pozostawał do 1945 r. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez skarb państwa i przekazany Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W 2004 r. pałac wraz z parkiem stał się własnością kompozytora Jana A.P. Kaczmarka.

Pałac w Rozbitku – zwiedzanie

Pałac w Rozbitku jest obecnie własnością prywatną i nie jest udostępniany do zwiedzania. Obiekt jest ogrodzony oraz strzeżony. W 2021 roku został wystawiony na sprzedaż. Istnieje możliwość, że nowy właściciel zdecyduje się na umożliwienie zwiedzania lub wykorzysta obiekt jako usługowy. Będąc w rozbitku warto wybrać się do wsi Prusim, która była letnią siedzibą rodziny von Reiche.

Zobacz także: Puszcza Notecka – Leśny Kompleks Promocyjny

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...