Pałac w Gorzyniu

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Pałac w Gorzyniu
Opublikowano: 21 kwietnia 2022

Gorzyń to wieś koło Międzychodu położona nad jeziorem Gorzyńskim. Gorzyń od średniowiecza był siedzibą rodziny Gorzeńskich. Wieś pozostawała w ich rękach od XV do XVII wieku, a następnie została wykupiona przez Unrugów. Około połowy XVIII wieku Gorzyń został sprzedany Brudzewskim, a około 1837 roku stał się własnością barona von Harlema. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielami Gorzynia była rodzina von Willich.

Wygląd pałacu w Gorzyniu

Pałac w Gorzyniu położony jest na wysokim brzegu Jeziora Gorzyńskiego. Najprawdopodobniej powstał około XIX wieku. Pierwszy dwór był niskim obiektem, następnie przybrał formę pałacu. To właśnie rodzina von Willich przebudowała parterowy dwór na dwukondygnacyjny pałac z charakterystycznym czterospadowym dachem na planie prostokąta, dlatego często używana jest nazwa – pałac von Willich w Gorzyniu. Charakter neoklasycystyczny nadaje budowli monumentalny portyk poprzedzony szerokimi schodami. Do parku przylega park krajobrazowy z XIX wieku o powierzchni ok. 19 hektarów.

Zwiedzanie pałacu w Gorzyniu

Dawniej pałac w Gorzyniu należał do zarządu Akademii Rolniczej w Poznaniu. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniania do zwiedzania.

Zobacz także: Pałac w Rozbitku

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...