Wypoczynek nad jeziorem

Home 9 Kraina 100 Jezior 9 Wypoczynek nad jeziorem

Kraina Stu Jezior to nazwa malowniczego obszaru Sierakowskiego Parku Narodowego. Na jego terenie znajduje się ponad 100 jezior, które umożliwiają kąpiele, wędkowanie, a także pływanie kajakiem, rowerkiem wodnym oraz łódką. Dodatkowo na jej terenie znajduje się Szlak Stu Jezior, który umożliwia podróż rowerem przez malownicze i ciekawe miejscowości w Wielkopolsce. Kraina 100 Jezior to także obszar bogaty w wiele historycznych budowli oraz ciekawych i wartych zobaczenia miejsc –  Zamek Opalińskich, Laufpompa, Stado Ogierów i wiele innych.

 

Wypoczynek nad jeziorem

W Krainie 100 Jezior znajdują się jeziora z zagospodarowanymi, piaszczystymi plażami ogólnodostępnymi. Niezwykle chętnie odwiedzanym akwenem jest jezioro Jaroszewskie. Od północy jezioro otoczone jest lasami, a od południa polami uprawnymi. Na wschodnim brzegu jeziora Jaroszewskiego znajdują się liczne ośrodki wczasowe i kąpieliska z pomostami i mocno rozwiniętą bazą turystyczno-gastronomiczną. Jezioro Jaroszewskie jest niezwykle atrakcyjne dla odwiedzających ze względu na rozwinięte zaplecze sportowo-rekreacyjne, dogodny dojazd, liczne pomosty oraz dobre dojścia z brzegu. Dodatkowo jezioro Jaroszewskie to dobry wybór dla wędkarzy. Znajdujące się w Prusimiu jezioro Kuchenne oraz jezioro Młyńskie zachęcają do wypoczynku na piaszczystych plażach i zażywania kąpieli wodnych. Nad jeziorem Kuchennym położony jest ośrodek wypoczynku i konferencji – Olandia ze skansenem olenderskim, restauracją, winiarnią, SPA oraz mini zoo. W lato można skorzystać z wielu atrakcji wodnych, a także warsztatów i zajęć, także dla najmłodszych. Na jej terenie działa Fundacja Olandia, która dba o ochronę zabytków kultury osadnictwa Olenderskiego, a także organizuje liczne imprezy, festiwale i warsztaty. Na uwagę zasługuje także jezioro Śremskie, najgłębsze ze wszystkich, jego dno tworzy tzw. kryptodepresję oraz jezioro Chrzypskie – największe i najczystsze. Poszukujesz jeziora z możliwością wędkowania? W Krainie 100 Jezior znajdziesz wiele akwenów, w których łowienie jest możliwe po wykupieniu licencji, jednym z nich jest jezioro Lutomskie – rynnowe o podłużnym kształcie. Popularne w tym zbiorniku gatunki ryb to m.in. karasie, leszcze, szczupaki, sandacze, okonie i sumy. Na uwagę zasługuje także jezioro Kłosowskie, na którego terenie znajduje rezerwat “Czaple Wyspy”, który obejmuje dwie wyspy.

Kraina 100 Jezior – atrakcje w pobliżu

Teren Sierakowskiego Parku Narodowego obejmuje wiele ciekawych i wartych uwagi miejsc. W jego pobliżu znajduje się także wiele miasteczek z bogatą historią, które warto odwiedzić. Będąc w województwie Wielkopolskim warto zwiedzić jedno z najpopularniejszych miast w tym regionie – Poznań. Co zobaczyć? Zegar z koziołkami, Rogalowe Muzeum, Zamek Cesarski, Muzeum Narodowe i Park Cytadela. Odwiedzających przyciąga także dawna stolica Polski – Gniezno. Co zwiedzić? Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Trakt Królewski oraz Katedrę i Drzwi Gnieźnieńskie. Warto odwiedzić także miasto Międzychód, w którym znajduje się głębinowa studnia artezycja – Laufpompa, ciekawa zabudowa Starego Miasta, Muzeum Regionalne oraz jezioro Miejskie z promenadą.