Jezioro Rusałka

Home 9 Kraina 100 Jezior 9 Jezioro Rusałka

Jezioro Rusałka znajduje się w Poznaniu, dlatego bez problemu odwiedzający dotrą nad nie komunikacją miejską. Jest to jezioro zaporowe, które powstało w latach 1941-1942. Całe jezioro otoczone jest przez lasy. Na terenie jeziora Rusałka znajduje się także kąpielisko miejskie z wyznaczonymi strefami. Podczas sezonu strzeżone jest przez ratowników. Przy brzegu znajduje się ogólnodostępna plaża. Na terenach przyległych znajduje się plac zabaw, boiska, siłownia oraz tor rowerowy. Przy plaży znajdziemy także lokale gastronomiczne oraz restaurację.

Historia jeziora Rusałka

Jezioro Rusałka jest sztucznym zbiornikiem, który przypomina o historii tego miejsca. Do budowy zbiornika wyznaczono polskich oraz żydowskich więźniów. Do umacniania jeziora wykorzystywali nagrobki ze zlikwidowanych cmentarzy. Po II wojnie światowej na terenie wokół jeziora Rusałka utworzono miejsca pamięci ofiar.

Atrakcje w pobliżu jeziora Rusałka

Obecnie jezioro Rusałka to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na wypoczynek nad wodą w okolicach Poznania. Dobrze utrzymana plaża, a także liczne punkty gastronomiczne zachęcają do wypoczynku. Ścieżki piesze i rowerowe zachęcają miłośników aktywności na świeżym powietrzu do odwiedzenia tego miejsca. Jezioro Rusałka lubiane jest także przez wędkarzy. Na jego terenie istnieje także możliwość wypożyczenia kajaków oraz rowerków wodnych. Jezioro znajduje się w odległości ok. 5 kilometrów od centrum Poznania, dlatego po wypoczynku warto wybrać się do miasta i zwiedzić kilka ciekawych miejsc.