Ćwiczenia dla osób na wózku inwalidzkim

Home 9 Zajęcia 9 Ćwiczenia dla osób na wózku inwalidzkim

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim także powinny dbać o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ćwiczenia z gumami oraz sztangielkami. W ćwiczeniach osób poruszających się na wózku inwalidzkim najlepiej skupić się na treningu górnych części ciała, które wzmocnią je oraz pozwolą na uniknięcie kontuzji. Przed rozpoczęciem treningów należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu ustalenia odpowiednich ćwiczeń.

Przykładowe ćwiczenia dla osób na wózku inwalidzkim

Dobór ćwiczeń zależy od stopnia niepełnosprawności osoby poruszającej na wózku.

Ćwiczenia na plecy

Skutecznym ćwiczeniem na plecy z wykorzystaniem gumy (taśmy rehabilitacyjnej) jest zahaczenie jej o barierkę lub kolumnę na wysokości klatki piersiowej i przyciąganie jej do siebie. Kolejnym skutecznym ćwiczeniem na mięśnie pleców jest podciąganie się. Należy jednak pamiętać, aby podczas wykonywania podciągania druga osoba asekurowała ćwiczącego.

Ćwiczenia wzmacniające barki

Ćwiczenia z użyciem sztangielek wzmacniają barki. Silne ręce są szczególnie przydatne u osób poruszających się na wózku inwalidzkim, ponieważ ułatwiają poruszanie się oraz pokonywanie dłuższych dystansów, a także przesiadanie się z wózka. W większości ćwiczenia z sztangielkami są dostępne dla osób poruszających się na wózku, ponieważ angażują tylko górne partie ciała.

Ćwiczenia na siłowni dla osób na wózku inwalidzkim

Siłownia to miejsce, w którym osoby poruszające się na wózku inwalidzkim także mogą skorzystać z różnego rodzaju sprzętów i wykonywać ćwiczenia. W niektórych przypadkach będą wymagały pomocy lub asekuracji drugiej osoby, jednak większość ćwiczeń wykonają samodzielnie. Systematyczne ćwiczenia pozytywnie wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, ale także psychiczną osoby niepełnosprawnej. Ćwiczenia fizyczne pomagają w budowaniu pewności siebie, poczucia własnej wartości oraz przekonania o pokonywaniu barier.