Choreoterapia to jedna z dziedzin arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę, która opiera się na terapeutycznym wpływie tańca. Podczas choreoterapii uczestnicy nie uczą się konkretnych kroków, stawia się na improwizację. Terapeuta nie ocenia prawidłowości wykonywanych ruchów. Choreoterapia wspiera procesy samopoznania oraz wpływa na świadomość ciała. Terapia tańcem i ruchem wykorzystywana jest jako wsparcie leczenia psychiatrycznego lub innych metod psychoterapeutycznych.
Choreoterapia – dla kogo?
Choreoterapia dostępna jest dla każdego. Przeznaczona jest dla osób, które chcą rozwijać się, a także zadbać o dobre samopoczucie psychiczne. Terapia tańcem wykorzystywana jest do wspomagania leczenia wielu schorzeń i zaburzeń, m.in.:
- choroby psychiczne,
- niepełnosprawność intelektualna,
- ograniczenie sprawności motorycznej,
- zaburzenia lękowe,
- zespół stresu pourazowego,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- problemy z kontrolowaniem agresji
- choroby neurologiczne,
- zaburzenia odżywiania,
- uzależnienia,
- zaburzenia osobowości.
Terapia tańcem – efekty
Choreoterapia pomaga w zwiększeniu pewności siebie, a także pozwala na odzyskanie harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. Terapia tańcem i ruchem powoduje, że relaksujemy się, pozbywamy wewnętrznych blokad, negatywnych myśli, a także lęków i napięcia psychicznego. Uczestnicy zajęć zaczynają też odczuwać przyjemność, jaką daje taniec i muzyka. Wielu osobom choreoterapia pomaga zapomnieć na pewien czas o chorobie. Terapia tańcem jest także niezwykle ważna w przypadku osób, które mają problemy z motoryką. Dzięki niej poprawia się sprawność motoryczna i postawa ciała, a także zwiększa się ruchomość w stawach i wzmacniają się mięśnie. Dzięki choreoterapii można lepiej poznać swoje ciało i jego możliwości.
Zajęcia z choreoterapii – ćwiczenia
Zadaniem choreoterapeuty jest stworzenie atmosfery, która pozwoli każdemu uczestnikowi poczuć się swobodnie. Dzięki temu każdy otworzy się i nie będzie się wstydził. Zajęcia z choreoterapii mogą odbywać się w grupach – uczestnicy tańczą solo, w parach, zespołach lub w kółku. Jeżeli osoby biorące udział w ćwiczeniach z choreoterapii nie mają ochoty na wykonywanie poszczególnych czynności, nie muszą tego robić. Terapia tańcem może może odbywać się na oddziałach szpitalnych, a także w domach opieki, domach dziecka i ośrodkach leczenia uzależnień. Zajęcia prowadzone są przez choreoterapeutę, które ma odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Osoba ta powinna odznaczać się także empatią, wyrozumiałością i cierpliwością.
Terapia zajęciowa
Choreoterapia to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów, które stanowią formę terapii oraz rehabilitacji. Terapia zajęciowa wpływa na wiele sfer życia człowieka – motoryczną, psychiczną, motywacyjną, społeczną, estetyczną, seksualną, emocjonalną, poznawczą, duchową i fizjologiczną. Dzięki choreoterapii ludzie uczą się nawiązywać kontakty społeczne, a także lepiej porozumiewać się z otoczeniem. Istnieją także inne rodzaje terapii poprzez sztukę – arteterapię, dlatego każdy może wybrać zajęcia dopasowane do swoich zainteresowań.