Choreoterapia dla seniorów

Home 9 Zajęcia 9 Choreoterapia dla seniorów

Choreoterapia, to terapia tańcem i ruchem. Jest jednym z rodzajów arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. Obejmuje: taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe, improwizację ruchową, a także aktywności usprawniające ciało i rozciągające mięśnie. Dzięki temu choreoterapia jest idealną aktywnością ruchową dla seniorów. Choreoterapia stosowana jest także jako element rehabilitacji. Ruch i rytm pomagają w radzeniu sobie ze swoimi emocjami, a także poprawiają kompetencje społeczne. Dzięki choreoterapii kobiety odkrywają na nowo swoją kobiecość, a podczas zajęć uczestnicy śmieją się i bawią jak dzieci.

Terapia tańcem – dla kogo?

W choreoterapii mogą brać udział dzieci, osoby niepełnosprawne, seniorzy, a także dorośli, którzy chcą wzmocnić swoją pewność siebie, a także lepiej poznać swoje ciało. Terapia tańcem to doskonały element terapii i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów. W choreoterapii najczęściej biorą udział osoby, które chcą:

• radzić sobie ze stresem,
  • poprawić samoocenę,
  • poprawić kontakt oraz świadomość własnego ciała,
  • osiągnąć śmiałości w kontaktach interpersonalnych.

Najczęściej choreoterapia stosowana jest w przypadku:

• chorób psychicznych,
  • niepełnosprawności intelektualnej,
  • ograniczenia sprawności motorycznej,
  • zaburzeń lękowych,
  • zespołu stresu pourazowego,
  • mózgowego porażenia dziecięcego,
  • problemów z kontrolowaniem agresji
  • chorób neurologicznych,
  • zaburzeń odżywiania,
  • uzależnień,
  • zaburzeń osobowości.

Choreoterapia dla seniorów – efekty

Choreoterapia prowadzona jest przez choreoterapeutę – wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę. W przypadku osób starszych choreoterapia – systematyczna, dopasowana do potrzeb i problemów, z jakimi się borykają – może dawać takie efekty, jak:

• zwiększenie świadomości własnego ciała,
  • wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości,
  • poprawa formy fizycznej,
  • nauka wyrażania swoich emocji,
  • nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem,
  • złagodzenie objawów depresji, nerwic i zaburzeń lękowych.

Choreoterapia to także forma ruchu, która poprawia kondycję fizyczną, sprawność, a także pomaga w redukcji wagi, dlatego będzie dobrym wyborem dla pacjentów z nadwagą. Terapia tańcem jest bezpieczna, dlatego mogą brać w niej udział ludzie w różnym wieku, a także z różnorodnymi dolegliwościami.

Terapia tańcem i ruchem – ćwiczenia

Podczas choreoterapii uczestnicy nie są zmuszani do wykonywania określonych ćwiczeń, jeżeli nie czują się pewnie mogą się przyglądać. Zadaniem choreoteraputy jest zadbanie o komfort uczestników zajęć. Osoby biorące udział w choreoterapii nie są oceniane, a każdy wykonywany ruch jest poprawny, ponieważ liczy się improwizacja. Podczas terapii tańcem i ruchem nie są wykonywane konkretne ćwiczenia, ważna jest reakcja na muzykę i wyrażanie uczuć poprzez ruch. Z czasem uczestnicy stają się bardziej ekspresyjni, cieszą się, krzyczą i zachowują jak dzieci.