Co warto zobaczyć w Mniszkach?

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Co warto zobaczyć w Mniszkach?
Opublikowano: 15 kwietnia 2022

Kraina 100 Jezior to obszar obfitujący w warte odwiedzenia miasta i atrakcje, które są unikatowe w skali całego kraju. Mniszki to mała wieś położona w powiecie międzychodzkim. Na jej terenie znajduje się chętnie odwiedzane Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej.

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Centrum edukacji w Mniszkach znajduje się w zabytkowych budynkach folwarcznych. Na jego terenie można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę czy skład kolonialny, a także poznać przyrodę Doliny Kamionki. W latach 2006-2007 przeprowadzono remont budynków gospodarskich -– spichlerza i dwóch obór oraz dawnego budynku administracyjnego. W ich wnętrzach powstało Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej.

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Od 2007 roku w Mniszkach powstawała wystawa poświęcona ginącym zawodom. Obecnie w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach można zobaczyć najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, narzędzia i maszyny rolnicze, a także wziąć udział w warsztatach dotyczących ginących zawodów. Ekspozycje uzupełniane są przez liczne pracownie. Wiele przedmiotów znajdujących się na ekspozycjach zostało podarowanych przez mieszkańców Mniszek.

Ciekawe wydarzenia w Mniszkach

W Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach organizowane są wydarzenia cykliczne. Zawsze w trzecią niedzielę września organizowane jest Wielkie Smażenie Powideł w Mniszkach. Przy okazji wydarzenia organizowane są także koncerty, a odwiedzający mogą zakupić pamiątki, regionalne dania, powidła i wiele innych.  W centrum edukacji organizowane są także, m.in.: Mały Orszak Trzech Króli, ferie zimowe, Konkurs Bab Wielkanocnych i Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Zobacz także: Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...