Jezioro Lutomskie

Home 9 Kraina 100 Jezior 9 Jezioro Lutomskie

Jezioro Lutomskie to jezioro rynnowe położone na skraju Puszczy Noteckiej. Znajduje się na terenie gminy Sieraków. Do zachodniego brzegu przylega rezerwat przyrody Buki nad Jeziorem Lutomskim. Średnia głębokość jeziora to 7 m, a na największa wynosi 15 m. Jezioro Lutomskie nie jest zbyt głębokie oraz szerokie, dlatego woda charakteryzuje się małą przejrzystością.

Wędkowanie w jeziorze Lutomskim

Jezioro Lutomskie otoczone jest przez lasy mieszane. Wokół jeziora znajdują się stromo opadające brzegi, które dają możliwość znalezienia odpowiedniego miejsca do wędkowania. Brzeg jest dziki i miejscami trudno dostępny jednak nie brakuje w nim miejsc, gdzie można spokojnie rozłożyć się ze swoim sprzętem. W jeziorze Lutomskim popularnymi gatunkami ryb są m.in.: leszcz, szczupak, sandacz, karaś i karp.

Atrakcje w pobliżu jeziora Lutomskiego

Nad jeziorem Lutomskim znajduje się rezerwat przyrody „Buki nad jeziorem Lutomskim” utworzony w 1958 roku. Rezerwat chroni fragment lasu bukowego rosnącego na zboczu rynny polodowcowej. W rezerwacie tym jest jedyne w Wielkopolsce stanowisko występowania popielicy, chronionego gryzonia nadrzewnego. W pobliżu jeziora Lutomskiego znajduje się Sieraków oraz atrakcyjne dla turystów jezioro Jaroszewskie z plażą miejską.

Zobacz także

Jezioro Młyńskie