Kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie
Opublikowano: 27 kwietnia 2022

Początki Międzychodu datuje się na XIV wiek. W 1400 roku Międzychód został po raz pierwszy wspomniany jako miasto. Pierwszy kościół w Międzychodzie był zapewne drewniany. Dopiero w 1591 roku powstał murowany Kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela.

Historia kościoła w Międzychodzie

Budynek został częściowo uszkodzony w 1635 podczas dużego pożaru miasta. Jego odbudowa odbyła się w 1635 roku. W 1907 roku Kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela został rozbudowany. W latach 1934-35 odbyła się kolejna rozbudowa kościoła. W latach 1982 – 1995 przeprowadzono kapitalny remont. Wykonano nowe tynki elewacji, zmodernizowano prezbiterium, położono nowe wewnętrzne tynki, nową posadzkę, zakupiono nowe ławki, zmieniono nagłośnienie i część oświetlenia.

Charakterystyka budynku

Kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela jest murowany, położony na kamiennym fundamencie. Elewacje kościoła zwieńczone są profilowanymi gzymsami. Z pierwotnego wyposażenia zachowała się m. in. późnorenesansowa chrzcielnica, płaskorzeźba przedstawiająca Hołd Pasterzy i rokokowa ambona.

Zobacz także: Kościół św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...