Pałac w Kwilczu

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Pałac w Kwilczu
Opublikowano: 21 kwietnia 2022

Początki Kwilcza sięgają prawdopodobnie XIII wieku. Właścicielem Kwilcza w 1388 r. był Dobiesław z rodu Bylinów-Szreniawitów. W rękach tej rodziny majętność pozostawała do 1939 r. Ok. 1828 r. wzniesiony został pałac w Kwilczu według projektu berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Na początku lat 30. XIX w. rezydencja była ukończona. W tym samym czasie powstały pozostałe zabudowania zespołu, ukształtowany został park, a także przebudowano oficynę. Po 1945 r. dobra przejęte zostały przez skarb państwa. Zabudowania przez szereg lat użytkowane były przez Kombinat PGR. Pałac w Kwilczu pełnił funkcje wówczas biurowo-mieszkalne. W 2013 r. zespół pałacowo-parkowy został odzyskany przez spadkobierców przedwojennych właścicieli.

Odwiedzanie pałacu w Kwilczu

Tak jak większość pałaców w tej części rejonu, także pałac w Kwilczu nie jest otwarty dla odwiedzających. Obecnie obiekt oferuje możliwość noclegu we wnętrzach pałacu. Dla odpoczywających dostępna jest m.in. prywatna plaża.

Atrakcje w pobliżu pałacu w Kwilczu

Pałac w Kwilczu znajduje się w pobliżu miejscowości Rozbitek, w której stoi pałac rodziny von Reiche, należy jednak pamiętać, że obiekt ten zamknięty jest dla odwiedzających. W odległości ok. 9 kilometrów znajduje się malownicza wieś Prusim z jeziorem Kuchennym oraz Olandią, w której można poznać historię ludów olenderskich. Będąc w Prusimu warto wybrać się do Chalina i odwiedzić Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, w którym można poznać wymierające zawody, udać się na spacer ścieżką edukacyjną oraz obserwować wyjątkową przyrodę.

Zobacz także: Pałac w Gorzyniu

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...