Leczenie niepełnosprawności intelektualnej

Home 9 blog 9 Niepełnosprawność 9 Leczenie niepełnosprawności intelektualnej
Opublikowano: 22 marca 2022

Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe, które objawia się znacznym obniżeniem funkcji intelektualnych. Upośledzenie umysłowe objawia się już we wczesnych latach, najczęściej w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Niepełnosprawności intelektualnej nie da się całkowicie cofnąć lub wyleczyć, można jednak stosować techniki terapeutyczne, które pozwolą na rozwój i usamodzielnienie dziecka.

Niepełnosprawność intelektualna – leczenie

Niepełnosprawności intelektualnej nie da się wyleczyć, jednak wdrożenie odpowiedniej terapii pozwoli na rozwój niektórych funkcji intelektualnych. Dzięki temu w przyszłości osoba niepełnosprawna będzie mogła poradzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności, dodatkowo nie będzie miała problemu z kontaktem z innymi. Wyróżniamy 4 stopnie niepełnosprawności intelektualnej:

Zależnie od stopnia niepełnosprawności ustala się indywidualne nauczanie i przebieg rehabilitacji. Dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością intelektualną powinno uczyć się w specjalnej placówce, przeznaczonej do nauczania osób niepełnosprawnych. Tego typu szkoły są w stanie dostosować program nauczania do możliwości intelektualnych uczniów.

Terapia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

W łagodzeniu skutków niepełnosprawności intelektualnej u dzieci doskonale sprawdzają się różnego rodzaju terapie oraz warsztaty. Obywają się pod okiem wyszkolonej kadry. Dziecko niepełnosprawne intelektualne biorące udział w terapii ma szansę na samodzielność w życiu dorosłym. W Fundacja Olandia organizujemy wiele warsztatów dla osób niepełnosprawnych [do uzupełnienia]. Organizowane zajęcia rozwijają umysł, motorykę, a także zdolności psychospołeczne.

Zobacz także: Przyczyny niepełnosprawności intelektualnej

Terapia zajęciowa dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

Terapia zajęciowa pomaga osobom niepełnosprawnym fizycznie i intelektualnie funkcjonować lepiej w sferze społecznej, zawodowej oraz w życiu codziennym. Obejmuje rozmaite typy zajęć, które najczęściej mają charakter artystyczny i ruchowy. Rodzaje terapii zajęciowej:

  • ergoterapia – inaczej nazywana terapią poprzez pracę, polega na wykonywaniu czynności manualnych (np. malarstwo, rzeźbienie, tkactwo, krawiectwo, wikliniarstwo,ogrodnictwo);
  • arteterapia – terapia poprzez szeroko pojętą sztukę – muzykę, książki, teatr, taniec;
  • socjoterapia – terapia poprzez gry i zabawy w gronie innych uczestników oraz zajęcia mające na celu rozwój umiejętności interpersonalnych;

Terapia zajęciowa niesie ze sobą wiele korzyści: pozwala na zwiększenie samodzielności osoby niepełnosprawnej, przygotowuje do pracy zawodowej, poprawia kondycję fizyczną, a także przyczynia się do rozwoju pasji i zainteresowań.

Zobacz także: Jak pomóc osobie niesamodzielnej?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...