Międzyrzecki Rejon Umocniony

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Opublikowano: 17 marca 2022

Międzyrzecki Rejon Umocniony to podziemny system fortyfikacji, który rozciąga się na obszarze około 100 kilometrów i powstał w latach 30. XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. Jest to jeden z największych podziemnych systemów fortyfikacyjnych na świecie. Zabytkowe umocnienia zlokalizowane są na obszarze ciągnącym się na 100 km, a zachowane korytarze mają nawet do 30 km długości.

Międzyrzecki rejon umocnień – historia

Ostateczna wersja projektu budowy Międzyrzecznego rejonu umocnień powstała na przełomie 1937/1938 r. Ostatecznie do wybuchu wojny Niemcy na całej ok. stukilometrowej linii MRU Międzyrzecz zdążyli wybudować 106 bunkrów. W okresie wojennym Międzyrzecki Rejon Umocniony był wykorzystywany jako podziemne fabryki. W 1945 roku został zdobyty przez wojska radzieckie w przeciągu kilku dni. Obecnie Międzyrzecki Rejon Umocnień stanowi ogromną atrakcję, która jest odwiedzana przez turystów z całego świata. Oprócz tego w podziemiach mieści się największy w Europie rezerwat nietoperzy.

Zobacz także: Wielkopolska – co warto zobaczyć?

Międzyrzecki rejon umocniony – zwiedzanie

Międzyrzecki rejon umocniony można zwiedzać 4 tarasami:

  • trasa krótka – długość trasy wynosi 1500 m, a czas zwiedzania to ok. 1,5h;
  • trasa długa –  długość trasy wynosi 2500 m, a czas zwiedzania to ok. 2,5h;
  • trasa ekstremalna – długość trasy zależna jest od wybranego odcinka, jednak wynosi ponad 1000m, czas przejścia trwa do 3,6 lub 8 godzin, zależnie od wybranego wariantu. Z uwagi na czas trwania zwiedzania oraz warunki zaleca się odpowiednie przygotowanie;
  • trasa powierzchniowa – obejmuje zwiedzanie pozostałych schronów bojowych i innych budowli, które są częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Należy pamiętać, że podziemne trasy Międzyrzeckiego rejonu umocnień wymagają odpowiedniego przygotowania, a czas przejścia trwa nawet 8 godzin. Temperatura w podziemiach jest stała i wynosi 10 stopni, dlatego zwiedzając obiekt  nawet latem należy zabrać ze sobą cieplejszą odzież. Międzyrzecki rejon umocnień – godziny zwiedzania:

  • okres letni – 8-17
  • okres zimowy – 9-15

Międzyrzecki rejon umocniony – atrakcje

W Międzyrzeczu znajduje się wiele ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróży do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień. Co warto zobaczyć w Międzyrzeczu? Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, które charakteryzuje się największą w Polsce kolekcją portretów trumiennych. Muzeum znajduje się w okolicy ruin zamku królewskiego, które można podziwiać pod spaceru po parku. Laufpompa w Międzyrzeczu to symbol tego miejsca. Pompę wybudowano w 1912 roku. Przez całą dobę sączy się z niej woda, którą mieszkańcy zabierają do swoich domów i wykorzystują do przygotowywania napojów i posiłków. Osoby poszukujące wypoczynku powinny udać się nad jezioro Głębokie, które jest turystyczną wizytówką regionu. Budowlami wartymi odwiedzenia w Międzyrzeczu są Kościół św. Jana Chrzciciela oraz Ratusz.

Międzyrzecki rejon umocnień

Planując wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień należy brać pod uwagę, że zimą hibernują tam nietoperze, dlatego trasa długa jest okrojona. Najlepiej wybrać się tam latem, kiedy wszystkie trasy są otwarte. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim przygotowaniu, ze względu na długość tras, a także warunki panujące w tunelach. Międzyrzecki Rejon Umocniony to obiekt, który warto odwiedzić, także z rodziną. Przedstawia ogromny kawałek historii.

Zobacz także: Sieraków – Stado Ogierów

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...