Niepełnosprawność intelektualna

Home 9 blog 9 Niepełnosprawność 9 Niepełnosprawność intelektualna
Opublikowano: 30 marca 2022

Niepełnosprawność intelektualna nie jest rzadką przypadłością i dotyka wiele osób. Niepełnosprawność intelektualna u dzieci objawia się jako zaburzenia rozwojowe. Już na wczesnym etapie możemy zaobserwować np. trudności w raczkowaniu, siadaniu czy nauce chodzenia. Niepełnosprawność intelektualna to problem, który przejawia się jako niższe od przeciętnej funkcjonowanie intelektualne, a także powiązane z nim problemy z zachowaniami adaptacyjnymi. 

Jak rozpoznać upośledzenie umysłowe u małego dziecka?

Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną znacznie odbiega od rówieśników w swoim wieku, dlatego podczas nauki w przedszkolu lub szkole zmiany są mocno zauważalne. Wśród zaburzeń świadczących o niepełnosprawności intelektualnej możemy wskazać:

  • opóźniony rozwój mowy,
  • problemy z czynnościami wykonywanymi samodzielne – ubieranie się, higiena,
  • problemy z zapamiętywaniem,
  • nieuzasadnione reakcje emocjonalne,
  • później nabywane znaczące umiejętności – raczkowanie, stanie, chodzenie.

Jak rozpoznać upośledzenie umysłowe u małego dziecka? Kluczowa jest obserwacja niepokojących objawów.Nie wszystkie zaburzenia wskazują na niepełnosprawność intelektualną, dlatego jeżeli zaobserwujemy, że dziecko znacznie odstaje od rówieśników należy udać się do specjalisty.

Stopnie niepełnosprawności intelektualnej

W celu określenia stopnia niepełnosprawności intelektualnej stosuje się skalę Wechslera, która wykorzystuje stopnie IQ:

  • niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkimIQ wysokości 50-69. U osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim mogą pojawiać się problemy z nauką oraz podzielnością uwagi. Dodatkowo ma mniejszy zasób słownictwa, a także będą pojawiać się problemy z motoryką. 
  • niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym – IQ wysokości 35-49. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają problemy z mową, a także rozumieniem wypowiedzi innych. Wykonują proste czynności pod nadzorem innych. Obserwuje się także problemy ze zdolnościami ruchowymi.
  • niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym IQ wysokości 20-34. Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym porozumiewają się za pomocą krótkich i nieskomplikowanych zdań. Dzieci mają problem z werbalizacją potrzeb, okazywaniem uczuć, a także nie kontrolują emocji.
  • niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim – IQ poniżej 20. Osoby z niepełnosprawnością w stopniu głębokim mają problemy z poruszaniem się, często występują porażenia kończyn, wady ze wzrokiem oraz słuchem. Występuje ograniczony zasób słownictwa oraz brak płynnego posługiwania się mową. 

Diagnoza dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim mogą mieć problemy z nauką i zapamiętywaniem.  Ich słownictwo jest mniej rozbudowane, a także mogą zdarzać się problemy z motoryką. Dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim najlepiej uczą się podczas zabawy. Łatwo odciągnąć ich uwagę, dodatkowo nie posiadają podzielności uwagi. Charakteryzuje je także powolny rozwój mowy. Jak rozpoznać upośledzenie umysłowe u dziecka? Diagnoza niepełnosprawności intelektualnej u niemowlaka zazwyczaj jest możliwa tylko w przypadku wystąpienia niepełnosprawności intelektualnej w stopniu znacznym. Odstępstwa od normy najczęściej stają się zauważalne w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

Zobacz także: Przyczyny niepełnosprawności intelektualnej

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...