Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim

Home 9 blog 9 Niepełnosprawność 9 Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim
Opublikowano: 14 marca 2022

Objawy występujące u dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim często są ciężkie do rozpoznania i niezauważane przez rodziców. Zdarza się także, że warunki środowiskowe, nieprawidłowe funkcjonowanie rodziny i brak stymulacji dziecka w rodzinie niekorzystnie wpływają na jego ogólny rozwój. Jak rozpoznać lekki stopień niepełnosprawność intelektualnej?

Jakie są stopnie niepełnosprawności?

Ze względu na różne stopnie upośledzenia funkcji rozwojowych mówimy o 4 stopniach niepełnosprawności umysłowej:

Czym jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim?

Upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim charakteryzuje osobę, która nie ma problemu z podjęciem pracy oraz wykonywaniem zwykłych domowych czynności. Jednak osoba ta ma problemy z nauką oraz zapamiętywaniem. Dodatkowo występują u niej zaburzenia motoryki oraz problemy z podzielnością uwagi. Osoby z lekką niepełnosprawnością umysłową mają ograniczony zasób słownictwa, a także posługują się mową w stopniu niezbędnym, tzn. do podtrzymywania rozmów oraz spełnienia podstawowych potrzeb.

Orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim

Zespoły do spraw niepełnosprawności orzekają o stopniu niepełnosprawności danej osoby. Na jej podstawie przyznaje się zasiłek pielęgnacyjny, a także rentę. Orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim przyznawane jest osobie, która wyróżnia się naruszoną sprawnością organizmu, która wpływa na obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną. Drugą przesłanką za przyznaniem orzeczenia  o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim jest ograniczona możliwość pełnienia ról społecznych, które możemy zrekompensować za pomocą  przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych lub środków technicznych. 

Niepełnosprawność lekka – ulgi

Osoby z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą pracować maksymalnie przez 8 godzin, dodatkowo przysługuje im kolejna 15 minutowa przerwa. Nie można zatrudniać ich na zmiany nocne, chyba, że lekarz na prośbę zainteresowanego wyrazi na to zgodę. Osobom z 1 stopniem niepełnosprawności nie przysługują zniżki na przejazdy PKP i PKS. Wyjątek stanowi młodzież do 24 roku życia oraz studenci niepełnosprawni do 26 roku życia, które mogą korzystać ze zniżki 78% na dojazdy do lekarza, rehabilitację oraz do szkoły.

Zobacz także: Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim u dzieci

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...