Jaki skansen warto zobaczyć w województwie Wielkopolskim?

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Jaki skansen warto zobaczyć w województwie Wielkopolskim?
Opublikowano: 25 marca 2022

Skanseny to miejsca, które pozwalają nam na zobaczenie jak dawniej żyła ludność w poszczególnych miejscach, jakich sprzętów używali, a także jak wyposażone były ich domy. To doskonałe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W skansenach często organizowane są wydarzenia oraz atrakcje, które przybliżają nam sposób życia mieszkańców danych ziem. Jakie skanseny warto zobaczyć województwie Wielkopolskim?

Skansen Olandia – skansen nad jeziorem

Skansen Olenderski znajduje się w Prusimiu. Położony jest nad jeziorem Kuchennym w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. W skansenie kultywuje się pamięć o osadnictwie olenderskim oraz propaguje olbrzymi wkład Olendrów w rozwój polskich obszarów gospodarki pozamiejskiej. Na terenie skansenu Olandia znajduje się wiele ciekawych obiektów oraz atrakcji. Dzięki Fundacji Olandia udało się: przenieść koło młyńskie, 160 letni Wiatrak typu Holender oraz Wiatrak typu Paltrak, wykonać miniaturę zabudowy pozamiejskiej XIX wieku oraz zrekonstruować piec do wypieku chleba. W Olandii dawne budynki zostały zaadaptowane na potrzeby turystyki – w Dworze mieści się hotel, w Spichlerzu znajdują się pokoje, a także winiarnia oraz SPA. Na terenie obiektu znajduje się także mini ZOO, stajnia oraz plaża.

Skansen Osiek – Muzeum Kultury Ludowej w Osieku

Skansen w Osieku gromadzi muzealia i obiekty architektury wiejskiej z terenu Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej. W skansenie znajduje się 28 dużych obiektów architektonicznych –  chałupy i zabudowania gospodarcze, remiza z początków XX w., 3 wiatraki, kościół, kuźnia i tartak oraz  tzw. mała architektura: kapliczki przydrożne, piece chlebowe, studnie i piwnica ziemna. 

Skansen pszczelarski – Swarzędz

Skansen pszczelarski w Swarzędzu to placówka muzealna, która prezentuje zbiory dotyczące pszczelarstwa, bartnictwa i pasiecznictwa. Podczas zwiedzania można poznać historię chowu i hodowli pszczół w Polsce. Na terenie skansenu można obejrzeć wystawę poświęconą owadom użytkowym oraz dziejom jedwabnictwa w Polsce i na świecie.

Skansen – dlaczego warto odwiedzić?

Wycieczka do skansenu to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także zobaczenia, jak wyglądało dawniej życie. Różnorodność skansenów pozwala na poznanie zwyczajów ludności z różnych miejsc. To doskonała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W skansenach często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, imprezy oraz warsztaty.

Zobacz także: Zwiedzanie – Wielkopolska, co warto zobaczyć?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...