Ruiny starego młyna

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Ruiny starego młyna
Opublikowano: 13 kwietnia 2022

Miejscowość Ruks-Młyn skrywa ruiny starego młyna. Jest to osada leśna znajdująca się zaledwie kilkanaście kilometrów od Szamotuł. W miejscowości znajdują się malownicze lasy oraz rzeka Samica, która nadaje niepowtarzalnego charakteru temu miejscu. Jego klimat tworzą także ruiny starego młyna wodnego.

Stary młyn

Obecnie Ruks-Młyn odwiedzany jest przez turystów, których interesuje historia wielkopolski. We wsi znajduje się salka edukacyjna, w której można poznać historię tego miejsca. Ruks-Młyn to miejsce, w którym czas płynie leniwie, a wyznaczany jest przez otaczającą go przyrodę. W osadzie znajdują się budynki wpisane do rejestru zabytków, nieopodal nich znajdują się ruiny starego młyna i dawnej zapory. Druga duża zapora znajduje się nieco dalej. Stary młyn znajduje się w lesie i został częściowo rozebrany, w większości pozostały tylko metalowe konstrukcje. Młyn powstał na rzece Samica. Niedaleko Starego Młyna znajduje się mała, piaszczysta plaża tuż nad rzeką. Rzeka Samica uchodzi do Warty w niedalekiej odległości od Starego Młyna, dlatego osoby, które chcą przejść się bagnistym brzegiem dotrą do jej ujścia. Okolice Starego Młyna to urokliwe miejsce, które wzbogaca szum płynącej tam rzeki.

Dojazd do starego młyna

Miejscowość Ruks-Młyn znajduje się niedaleko Obornik, z których dojedziemy tam w ok. 20 minut, w zależności od trasy, którą wybierzemy. Z Poznania będzie to już godzinna trasa. Osoby odpoczywające w Olandii planując wycieczkę do Starego Młyna mogą nastawić się na całodniowe zwiedzanie i przy okazji zatrzymać się w miejscowości Sieraków, aby zobaczyć Zamek Opalińskich, Kościół Ewangelicki, a także Stado Ogierów. Warto zatrzymać się także w Szamotułach i zobaczyć zamek, kolegiatę oraz muzeum.

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Mniszkach?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...