Zamek w Sierakowie

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Zamek w Sierakowie
Opublikowano: 15 marca 2022

Sieraków to miasto w powiecie międzychodzkim, położone nad Wartą, około 74 km od Poznania. W Sierakowie odnajdą się miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek oraz kąpieli wodnych, ponieważ na jego terenie znajduje się Sierakowski Park Narodowy ze 120 jeziorami. W Sierakowie znajduje się także Zamek Opalińskich otwarty dla odwiedzających w czerwcu 1995 roku.

Zamek Opalińskich w Sierakowie

Pierwsza wzmianka o istnieniu w Sierakowie zamku pochodzi z 1397 roku. W 1817 roku w Sierakowie miał miejsce pożar, który dotknął także zamku. Pozostałości spalonego zamku w Sierakowie zostały rozebrane. Pozostawiono jedynie skrzydło południowe, które zostało przekształcone na lodownie. W 1991 roku postanowiono odnowić pozostałości budowli i umieszczono w nich wydobyte z krypty kościoła trumny. Podczas prac budowlanych odkryto zespoły kafli piecowych, liczne naczynia, szkło i przedmioty użytku osobistego. Z powodu braku wiarygodnych materiałów zdecydowano się jedynie na nadbudowę zachowanych piwnic i nakrycie budynku wysokim dachem krytym dachówką w skrzydle południowym zamku w Sierakowie.

Zobacz także: Co zwiedzić w Wielkopolsce?

Zamek w Sierakowie – co warto zobaczyć?

W zamku w Sierakowie możemy obejrzeć wystawy stałe i czasowe, dzięki którym możemy poznać historię tego miejsca, a także obejrzeć zachowane pamiątki. Wystawy stałe możemy zobaczyć w Sali Łukowej, Sali Reprezentacyjnej oraz Mauzoleum, w którym znajdują się  unikatowe w skali europejskiej sarkofagi dawnych właścicieli zamku. Zamek w Sierakowie to miejsce licznych wydarzeń, takich jak: wernisaże, wykłady, koncerty, gry miejskie i wiele więcej. Ceny biletów – zamek w Sierakowie: normalne: 6 zł, ulgowe: 4 zł, zwiedzanie z przewodnikiem: 15 zł.

Zamek w Sierakowie – atrakcje w pobliżu

W ciepłych miesiącach warto wybrać się nad jezioro Jaroszewskie z plażą miejską. Warto także  skorzystać z uroków Sierakowskiego Parku Narodowego i udać się na spacer lub przejażdżkę rowerową. Na terenie Parku wytypowano 5 ścieżek dydaktycznych:

  • „Jary koło Chalina”,
  • „Nad Jeziorem Małym”,
  • „W parku dworskim i nad Jeziorem Śremskim”,
  • „Ostępy Puszczy Nadnoteckiej”,
  • oraz „Marianówka”.

Znajduje się także wiele znakowanych szlaków pieszych (czerwony, zielony, niebieski, czarny, żółty), a także szlaki kajakowe na rzece Warcie. Będąc w Sierakowie warto udać się także do Stada Ogierów – hodowli koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich.

Zobacz także: Międzyrzecki Rejon Umocniony

Zamek Opalińskich w Sierakowie, źródło: https://muzeum-sierakow.pl/dzieje-zamku/

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...