Czym jest zespół Angelmana?

Home 9 blog 9 Choroby 9 Czym jest zespół Angelmana?
Opublikowano: 15 kwietnia 2022

Zespół Angelmana to schorzenie genetyczne, które objawia się upośledzeniem ruchowym oraz umysłowym. Choroba Angelmana spowodowana jest przez zmiany w DNA. Występuje u jednego na 12 000 – 20 000 urodzonych dzieci.

Objawy zespołu Angelmana

Zespół Angelmana nie jest rozpoznawany u nowo narodzonych dzieci. Najczęściej objawia się ok 2 do 5 roku życia. U noworodków z zespołem Angelmana obserwuje się nadmierny spokój w porównaniu do innych dzieci w tym samym wieku, dodatkowo dzieci są zazwyczaj wiotkie, podczas trzymania na rękach wyczuwa się drżenie ich ciała, u niektórych występuje także oczopląs. U dzieci w późniejszym wieku obserwuje się opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, zmiany w zachowaniu i opóźnienie w nabywaniu umiejętności mowy. Charakterystyczny dla zespołu Angelmana jest chód, który przypomina kukiełkę – jest chwiejny, na sztywnych i szeroko rozstawionych nogach. Przyczyną takiego poruszania się jest skolioza, a także wiotkość tułowia i napięcie kończyn dolnych. Objawem zespołu Angelmana jest także wrażenie bycia nadmiernie szczęśliwym. Osoby chore są towarzyskie, często się uśmiechają, pierwszy chichot można zaobserwować już ok. 10 tygodnia. U osób z zespołem Angelmana obserwuje się napady śmiechu, także w nieadekwatnych sytuacjach. Objawem zespołu Angelmana są także zaburzenia mowy oraz nadmierna fascynacja wodą – lejąca się z kranu, kąpielami wodnymi, strukturami przypominającymi wodę.

Przyczyny Zespołu Angelmana

Przyczyną zespołu Angelmana jest skrócenie fragmentu chromosomu 15, który jest pochodzenia matczynego. Mutacja genetyczna zazwyczaj jest spontaniczna, jednak w niektórych przypadkach może być dziedziczna.

Leczenie zespołu Angelmana

Leczenie choroby Angelmana opiera się głównie na rehabilitacji. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są zajęcia w wodzie. Często w późniejszym wieku pojawiają się także ataki padaczki, które wymagają leczenie farmakologicznego.

Zespół Angelmana – długość życia

Długość życia osób z zespołem Angelmana nie różni się od długości życia osób zdrowych, należy jednak pamiętać, że ze względu na upośledzenie umysłowe oraz ruchowe osoby te nie są samodzielne i wymagają pomocy.

Zobacz także: Czym jest porażenie mózgowe?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...