Kościół w Sierakowie

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Kościół w Sierakowie
Opublikowano: 30 marca 2022

Budowa Kościoła Ewangelickiego w Sierakowie została zakończona w 1785 roku. Obecnie obiekt ten jest rewitalizowany w celu utworzenia Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód. W budynku ma znaleźć się nowoczesna, multimedialna biblioteka z czytelnią, a także powierzchnie wystawowe z funkcją kinową. W obiekcie mają zostać zastosowane nowoczesne technologie –  panele fotowoltaiczne i specjalne pompy ciepła. Kościół w Sierakowie to budowla szkieletowa. Od końca II wojny światowej w świątyni nie odprawiano tam nabożeństw, a budynek stopniowo popadał w ruinę. W 2020 roku zawaliła się wieża kościoła. Obecnie budynek jest w trakcie renowacji, której zakończenie przewidziane jest na połowę 2022 roku.

Kościół w Sierakowie – niezwykłe odkrycie

Podczas prac renowacyjnych, a także archeologicznych natrafiono na kryptę pogrzebową. Podejrzewa się, że pochowany w niej został Mikołaj Gartenberg-Sadogórski, który był fundatorem kościoła w Sierakowie. Mówi się jednak, że krypta nie zostanie otwarta, ale wyróżniona w rewitalizowanym obiekcie.

Zobacz także: Zamek w Sierakowie

Kościół w Sierakowie – czy warto zobaczyć?

Kościół w Sierakowie przed renowacją nie jest miejscem atrakcyjnym dla odwiedzających, ponieważ jego stan nie pozwalał na zwiedzanie. Jednak po renowacji będzie miejscem, które warto odwiedzić ze względu na powstające tam  Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód, a także odkrytą kryptę. Odwiedzając kościół w Sierakowie warto zaplanować także inne punkty wycieczki, takie jak: Zamek Opalińskich i Sierakowski Park Narodowy.

Atrakcje w pobliżu

Będąc w Sierakowie warto zobaczyć także Zamek w Sierakowie, w którym znajdują się unikatowe w skali europejskiej sarkofagi dawnych właścicieli zamku. Warte uwagi jest także Stado Ogierów w Sierakowie – hodowla koni, a także szkółka jeździecka. Na terenie obiektu można skorzystać z lekcji jeździectwa, a także wziąć udział w przejażdżce bryczką. W Stado Ogierów znajdują się także wystawy. Dla miłośników spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, a także kajaków doskonałym wyborem okaże się Sierakowski Park Narodowy, na którego terenie znajduje się wiele jezior, a także lasy. Na terenie Parku znajduje się także Olandia – ośrodek wypoczynkowy ze skansenem olenderskim. To zabytkowy zespół dworsko-parkowy leżący na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, w otulinie Puszczy Noteckiej. W Olandii odwiedzający mogą zobaczyć: dwór, spichlerz, stary młyn, kamiennik, stodołę fryzyjską , a także mini zoo, tradycyjny piec chlebowy i wiatrak typu Holender. 

Zobacz także: Międzyrzecki Rejon Umocniony

Widok Kościoła w Sierakowie w 1997 roku Źródło: Autorstwa User:Roweromaniak - Archiwum "Roweromaniaka wielkopolskiego", No_198-02, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1671640

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...