Sieraków – Stado Ogierów

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Sieraków – Stado Ogierów
Opublikowano: 30 marca 2022

Jedną z największych atrakcji w Krainie 100 Jezior jest Stado Ogierów – ośrodek jeździecki oraz hodowla koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich. Stado Ogierów powstało w 1829 roku. Obecnie Stado Ogierów w Sierakowie odpowiada za realizację programów hodowlanych różnych ras koni, dodatkowo każdego roku przygotowuje liczne pokazy, zawody jeździeckie, zawody w powożeniu zaprzęgami oraz inne wydarzenia tematyczne, które odwołują się do tradycji hodowlanych sierakowskiego stada.

Stado Ogierów w Sierakowie – atrakcje

W budynkach Stada Ogierów w Sierakowie można zobaczyć zabytkową kolekcję bryczek i powozów, a także podejrzeć jak wygląda codzienna praca w stajni. Co roku Stado Ogierów odwiedzane jest przez ogromne ilości osób, które chcą skorzystać z przejazdu bryczką, a także konno. Dodatkowo Stado Ogierów otwarte jest na odwiedzających, na szczególną uwagę zasługuje powozownia z kolekcją powozów oraz szorownie, w których znajdują się kolekcje uprzęży. W Stadzie Ogierów można skorzystać z szerokiej oferty turystycznej:

  • udziału w obozach i koloniach dla młodzieży,
  • jazdach konnych w krytej ujeżdżalni i w terenie,
  • rajdów konnych po Puszczy Noteckiej,
  • organizacji imprez integracyjnych w dowolnych porach roku.

Stado Ogierów organizuje także wiele cyklicznych imprez: „Tarpaniada” – impreza hodowlana koni rasy konik polski, a także wiele imprez rekreacyjnych i sportowych.

Sieraków – co warto zobaczyć?

Kościół w Sierakowie przed renowacją nie jest miejscem atrakcyjnym dla odwiedzających, ponieważ jego stan nie pozwalał na zwiedzanie. Jednak po renowacji będzie miejscem, które warto odwiedzić ze względu na powstające tam  Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód, a także odkrytą kryptę. Odwiedzając kościół w Sierakowie warto zaplanować także inne punkty wycieczki, takie jak: Zamek Opalińskich i Sierakowski Park Narodowy.

Atrakcje w pobliżu

W Sierakowskie oprócz Stada Ogierów znajduje się jeszcze wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Miasto położone jest nad Jeziorem Jaroszewskim. Na uwagę zasługuje zespół klasztorny bernardynów, pozostałość Zamku Opalińskich oraz  Kościół Ewangelicki. Warto odwiedzić także Sierakowski Park Krajobrazowy, który obejmuje pięć rezerwatów, a na jego terenie znajduje się wiele pieszych, rowerowych, kajakowych i edukacyjnych szlaków.

Zobacz także: Międzyrzecki Rejon Umocniony

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...