Ród Opalińskich

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Ród Opalińskich
Opublikowano: 26 kwietnia 2022

Opalińscy to polska rodzina szlachecka posługująca się herbem Łodzia. Opalińscy swoje nazwisko wzięli od osady Opalenica. Pierwszą osobą, która przyjęła nazwisko Opaliński był Piotr – kasztelan santocki. Pod koniec XVI wieku powstała sierakowska gałąź rodu. 

Zamek Opalińskich w Sierakowie

Zamek Opalińskich powstał pod koniec XIV wieku z inicjatywy rodu Nałęczów. Zbudowany wtedy zamek miał plan czworokąta z dwoma równoległymi skrzydłami, połączonymi łącznikiem od zachodu. W 1591 zamek kupił kasztelan Jan z Bnina Opaliński, który dokonał znacznej przebudowy budynku. Przebudowa za czasów Opalińskich polegała na nadbudowie dwóch pięter na istniejących gotyckich murach oraz zmniejszeniu powierzchni dziedzińca. Bryła zamku otrzymała renesansowe szczyty. Wszystkie wnętrza parteru zostały sklepione. Wokół niewielkiego podwórza na poziomie piętra znajdował się drewniany ganek. W 1763 zamek i włości kupuje baron Piotr Mikołaj Neugarten von Gartenberg. W 1991 roku z krypty kościoła pobernardyńskiego wydobyto sarkofagi rodziny Opalińskich. Wtedy zadecydowano o odrestaurowaniu pozostałości zamku i umieszczeniu w nich odnalezionych trumien. Obecnie w Zamku Opalińskich mieści się muzeum, które opowiada o dziejach Sierakowa.

Atrakcje w pobliżu Sierakowa

Sieraków i jego okolice charakteryzują się malowniczymi krajobrazami, licznymi jeziorami i ciekawymi atrakcjami, dlatego są chętnie odwiedzanie przez mieszkańców Wielkopolski oraz turystów. Zamek Opalińskich to nie jedyne ciekawe miejsce warte odwiedzenia. Będąc w Sierakowie warto wybrać się na spacer po Puszczy Noteckiej, a także odwiedzić Stado Ogierów. Sieraków leży w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Ciepły dzień można spędzić nad Wartą oraz jeziorem Jaroszewskim.

Zobacz także: Ruiny starego młyna

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...