Puszcza Notecka – Leśny Kompleks Promocyjny

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Puszcza Notecka – Leśny Kompleks Promocyjny
Opublikowano: 15 kwietnia 2022

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Notecka” został powołany w 2004 roku i jest największym tego typu obszarem w Polsce. Puszcza Notecka swoim obszarem obejmuje osiem nadleśnictw. Cały obszar leży  w Kotlinie Gorzowskiej. Puszcza Notecka to bardzo zróżnicowany i urozmaicony teren. Jej obszar porastają głównie lasy sosnowe ze sztucznych nasadzeń. Puszcza Notecka kryje w sobie wiele pozostałości po nieistniejących już osadach i wsiach. 

Charakterystyka Puszczy Noteckiej

Krajobraz Puszczy Noteckiej tworzą potężne wały wydm, którym wysokość  wynosi średnio 20 m. Zdarzają się jednak wydmy osiągające wysokość 30 m. Najwyższa z wydm znajduje się w Wielkiej Sowie i osiąga wysokość 42 m. Na terenie Puszczy Noteckiej znajduje się 16 rezerwatów m.in.: Czaple Wyspy, Buki nad Jeziorem Lutomskim, Promenada, Bagno Leszczyny, Czaplisko oraz Wilcze Błoto.

Atrakcje w Puszczy Noteckiej

Puszcza Notecka to obszar składający się w głównej mierze z lasów. Na jej obszarze znajdziemy licznie ścieżki piesze oraz rowerowe. Puszcza Notecka jest chętnie odwiedzana przez miłośników przyrody i wypoczynku na świeżym powietrzu. Na jej terenie znajdują się najstarsze drzewa w kraju. W pobliżu Puszczy Noteckiej znajduje się także wiele ciekawych atrakcji: zamek w Sierakowie, Stado Ogierów, miasto Międzychód, Obrzycko i pałac w Kobylnikach. W Rezerwacie Cegliniec warto zobaczyć pozostałą cześć 160-letniego boru sosnowego. Doskonałą atrakcją jest także przeprawa promem między miejscowością Zatom Nowy, a Zatom Stary. Puszcza Notecka zapewnia atrakcje przez cały rok, podczas jesieni jest doskonałym miejscem dla grzybiarzy, latem przyciąga miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu, kąpieli wodnych, a także wycieczek rowerowych.

Zobacz także: Kraina 100 Jezior

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...