Drewniane zabytki w Wielkopolsce

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Drewniane zabytki w Wielkopolsce
Opublikowano: 10 maja 2022

W Wielkopolsce można spotkać wiele drewnianych zabytków, które doskonale zachowały się do dnia dzisiejszego. Największą ilość stanowią kościoły oraz charakterystyczne dla tego regionu wiatraki. Drewnianymi zabytkami świadczącymi o obecności olendrów na tych ziemiach są pojedyncze pozostałości po drewnianych domach, które nadal można znaleźć na terenach województwa Wielkopolskiego.

Drewniane zabytki – kościoły

Kiedy myślimy o zachowanych drewnianych zabytkach na myśl przychodzą nam różnego rodzaju obiekty sakralne w małych miejscowościach. Wartymi zobaczenia są najstarszy kościół drewniany w Domachowie oraz kościół drewniany w Buku, którego wnętrze stwarza taką iluzję jakbyśmy znajdowali się w środku rotundy. Na uwagę zasługuje także drewniany kościół pw. św. Leonarda w Słupcy, który był kościołem dla chorych.

Zabytkowe drewniane wiatraki

Wielkopolska to region, którego krajobraz zdobią drewniane wiatraki. Większość z nich jest otwarta dla odwiedzających i można zobaczyć ich wnętrze, a także poznać historię tych obiektów. Wiatraki znajdują się w takich miejscowościach jak: Koszuty i Śmigiel. Dodatkowo zabytkowy wiatrak można zobaczyć także na terenie Olandii.

Inne drewniane zabytki

Będąc na szlaku drewnianych zabytków warto odwiedzić także skanseny w Dziekanowicach oraz Wolsztynie. Na ich terenie znajdują się drewniane chałupy, które przedstawiają dawne życie w tamtych okolicach. Na uwagę zasługuje także Pałac Radziwiłłów w Antoninie, którego wnętrze zachwyca. Jest on dostępny dla odwiedzających i można wykupić w nim nocleg lub zjeść posiłek.

Zobacz także: Jaki skansen warto zobaczyć w województwie Wielkopolskim?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...