Polski Związek Osób Niepełnosprawnych „Start”

Home 9 blog 9 Zajęcia 9 Polski Związek Osób Niepełnosprawnych „Start”
Opublikowano: 31 marca 2022

Polski Związek Osób Niepełnosprawnych „Start” jest pierwszą organizacją założoną w Polsce, która rozpoczęła działalność sportowo-rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych. W ramach organizacji zrzeszonych jest już ponad 50 klubów w całej Polsce, w których można uprawiać wiele dyscyplin sportowych. Podstawową kompetencją „Startu” jest szkolenie w klubach oraz przygotowanie kadr narodowych do udziału w imprezach mistrzowskich o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Sport dla niepełnosprawnych

Dzięki działalność organizacji „Start” powstały kadry narodowe w wielu dyscyplinach sportowych dla niepełnosprawnych: hokej, kolarstwo, goalball, lekkoatletyka, narciarstwo alpejskie, biegowe i biathlon, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, snowboard, strzelectwo, szermierka, taniec i wioślarstwo. Sportowcy na całym świecie udowadniają, że sport dla niepełnosprawnych nie jest wyzwaniem. Dzięki zrzeszeniu wielu klubów osoby niepełnosprawne mogą uprawiać wybrany sport w wielu miastach w Polsce, także w województwie wielkopolskim.

Sport, a niepełnosprawność

Niepełnosprawność, także ruchowa, nie stanowi ograniczenia do uprawnia sportu, co więcej, jest doskonałą terapią i pomaga utrzymać sprawność ruchową, a także dobrą kondycję fizyczną. Sport pozytywnie wpływa na redukcję stresu, dodatkowo chroni przed wieloma chorobami: cukrzycą, otyłością, depresją i nerwicą. Pomaga także w utrzymaniu sprawności w podeszłym wieku. Sport ma pozytywny wpływ także na samopoczucie – pozwala na pozbycie się negatywnych emocji, zmniejsza poczucie niepokoju, ułatwia zasypianie i ułatwia radzenie sobie ze stresem.

Dyscypliny sportowe dla niepełnosprawnych

Istnieje wiele dyscyplin sportowych dla niepełnosprawnych, których zasady zostały opracowane w taki sposób, aby można było dostosować je do zawodników. W sporcie osób niepełnosprawnych konieczna jest klasyfikacja sportowa zawodników, która ma na celu ich podział na grupy i klasy, ponieważ grupa ta jest zróżnicowana. Klasyfikacja różni się pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami, istnieje natomiast ogólna klasyfikacja medyczna, która dzieli sportowców na grupy:

  • sportowcy z dysfunkcją narządu wzroku,
  • sportowcy z amputacjami kończyn,
  • sportowcy z paraplegią (porażenie pary kończyn),
  • sportowcy z różnymi schorzeniami narządu ruchu,
  • sportowcy z porażeniem mózgowym,
  • sportowcy z dysfunkcją narządu słuchu.

Uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne nie zawsze musi mieć charakter zawodowy, ponieważ aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój, kondycję, sprawność, a także samopoczucie osób z dysfunkcjami. Sport może stanowić formę terapii, a także być jej uzupełnieniem. Sport uprawiać mogą osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową, intelektualną, a także osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia.

Zobacz także: Gimnastyka dla seniora

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...