Polski Związek Osób Niepełnosprawnych „Start” jest pierwszą organizacją założoną w Polsce, która rozpoczęła działalność sportowo-rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych. W ramach organizacji zrzeszonych jest już ponad 50 klubów w całej Polsce, w których można uprawiać wiele dyscyplin sportowych. Podstawową kompetencją „Startu” jest szkolenie w klubach oraz przygotowanie kadr narodowych do udziału w imprezach mistrzowskich o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Sport dla niepełnosprawnych
Dzięki działalność organizacji „Start” powstały kadry narodowe w wielu dyscyplinach sportowych dla niepełnosprawnych: hokej, kolarstwo, goalball, lekkoatletyka, narciarstwo alpejskie, biegowe i biathlon, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, snowboard, strzelectwo, szermierka, taniec i wioślarstwo. Sportowcy na całym świecie udowadniają, że sport dla niepełnosprawnych nie jest wyzwaniem. Dzięki zrzeszeniu wielu klubów osoby niepełnosprawne mogą uprawiać wybrany sport w wielu miastach w Polsce, także w województwie wielkopolskim.
Sport, a niepełnosprawność
Niepełnosprawność, także ruchowa, nie stanowi ograniczenia do uprawnia sportu, co więcej, jest doskonałą terapią i pomaga utrzymać sprawność ruchową, a także dobrą kondycję fizyczną. Sport pozytywnie wpływa na redukcję stresu, dodatkowo chroni przed wieloma chorobami: cukrzycą, otyłością, depresją i nerwicą. Pomaga także w utrzymaniu sprawności w podeszłym wieku. Sport ma pozytywny wpływ także na samopoczucie – pozwala na pozbycie się negatywnych emocji, zmniejsza poczucie niepokoju, ułatwia zasypianie i ułatwia radzenie sobie ze stresem.
Dyscypliny sportowe dla niepełnosprawnych
Istnieje wiele dyscyplin sportowych dla niepełnosprawnych, których zasady zostały opracowane w taki sposób, aby można było dostosować je do zawodników. W sporcie osób niepełnosprawnych konieczna jest klasyfikacja sportowa zawodników, która ma na celu ich podział na grupy i klasy, ponieważ grupa ta jest zróżnicowana. Klasyfikacja różni się pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami, istnieje natomiast ogólna klasyfikacja medyczna, która dzieli sportowców na grupy:
- sportowcy z dysfunkcją narządu wzroku,
- sportowcy z amputacjami kończyn,
- sportowcy z paraplegią (porażenie pary kończyn),
- sportowcy z różnymi schorzeniami narządu ruchu,
- sportowcy z porażeniem mózgowym,
- sportowcy z dysfunkcją narządu słuchu.
Uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne nie zawsze musi mieć charakter zawodowy, ponieważ aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój, kondycję, sprawność, a także samopoczucie osób z dysfunkcjami. Sport może stanowić formę terapii, a także być jej uzupełnieniem. Sport uprawiać mogą osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową, intelektualną, a także osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia.
Zobacz także: Gimnastyka dla seniora