Aktywność fizyczna w przypadku seniorów jest jak najbardziej wskazana, ponieważ osoby te zazwyczaj mają ograniczoną ilość ruchu w ciągu dnia, dodatkowo ćwiczenia pozwalają im na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Gimnastyka dla seniorów zazwyczaj odbywa się w grupach i wymusza kontakt z innymi. Ćwiczenia dla seniorów opierają się głównie na naturalnych formach ruchu, ponieważ nie obciążają nadmiernie stawów, dodatkowo nie prowadzą do kontuzji.
Zalecane są przede wszystkim spacery, nordic-walking oraz jazda na rowerze. Gimnastyka odpowiednia dla seniorów to także ćwiczenia izometryczne, joga, basen, ćwiczenia z piłką.
Gimnastyka dla seniorów 60 plus – dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?
Aktywność fizyczna dla osób w różnym wieku jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, sprawności, a także pozytywnie wpływa na sylwetkę. Częstotliwość uprawiania sportu w latach wcześniejszych przekłada się na sprawność osoby w starszym wieku. Gimnastyka dla seniora przeciwdziała: osteoporozie, nadciśnieniu, miażdżycy, zmianom zwyrodnieniowym. Dodatkowo redukuje wystąpienie stanów lękowych, nerwicy lub depresji. Zajęcia w grupach pozwalają na walkę z poczuciem osamotnienia. W przypadku osób starszych aktywność fizyczna nie może być zbyt intensywna, ważna jest jednak jej częstotliwość.
Gimnastyka dla seniora 60 plus – zalety
Seniorzy mogą podejmować aktywność fizyczną zarówno w domu, jak i w specjalnych klubach. Gimnastyka dla seniorów w domu powinna obejmować proste ćwiczenia, bez ryzyka kontuzji. Ćwiczenia w klubach pod okiem specjalistów są bardziej rozbudowane, ponieważ nad bezpieczeństwem uczestników czuwa trener. Każdy podejmowany rodzaj aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na organizm osoby starszej. Jakie są zalety gimnastyki dla seniorów?
- Zachowanie sprawność wszystkich układów fizjologicznych (krwionośnego, oddechowego, ruchowego, nerwowego, pokarmowego, hormonalnego),
- zachowanie elastyczności i sprawności we wszystkich stawach,
- wyraźna poprawa samopoczucia psychofizycznego,
- utrzymanie sprawności serca i naczyń,
- zyskanie nowych znajomości i utrzymywanie kontaktów z innymi seniorami,
- poprawa komfortu życia,
- lepsza jakość snu,
- zapobieganie różnym chorobom,
- brak problemów z wykonywaniem codziennych czynności.
Gimnastyka poranna dla seniora
Należy pamiętać, że gimnastyka dla seniora powinna być oparta o ćwiczenia dostosowane do sprawności osoby starszej. Organizm nie może zostać przeciążony, dodatkowo dobierając ćwiczenia należy wybrać takie, przy których ryzyko kontuzji jest niskie. Dobrym wyborem będą ćwiczenia oddechowe dla seniora, które pomogą w rozluźnieniu mięśni oraz dotlenieniu całego organizmu. W gimnastyce dla seniora warto uwzględnić także ćwiczenia izometryczne, które opierają się na napinaniu poszczególnych partii ciała. Gimnastyka poranna dla seniora powinna obejmować ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz wzmacniające.
Zobacz także: Gry dla seniora – ćwiczenie pamięci osoby starszej
Gimnastyka rozciągająca dla seniorów
Osobom starszym często zaleca się ćwiczenia rozciągające, czyli stretching. Ćwiczenia te mają na celu rozruszanie stawów oraz rozciągnięcie mięśni. Dzięki gimnastyce rozciągającej dla seniorów osoba starsza możemy poczuć się lepiej, a także uporać się z niektórymi dolegliwościami bólowymi. Ćwiczenia rozciągające mają wiele zalet:
- uelastyczniają mięśnie,
- wzmacniają ścięgna,
- zwiększają ruchomość stawów,
- poprawiają giętkość i koordynację ruchową,
- pomagają w nauce prawidłowego oddychania się i odprężania się.
Zawsze dobierając rodzaj gimnastyki dla seniorów należy brać pod uwagę jego kondycję fizyczną oraz dolegliwości lub choroby, z którymi się zmaga, ponieważ nie zawsze dany rodzaj ćwiczeń będzie wskazany. Aktywność fizyczna w przypadku seniorów jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga im w utrzymaniu sprawność przez jak najdłuższy czas, dodatkowo pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i kontakty towarzyskie.
Zobacz także: Pomoc dla seniora w czasie pandemii