Osoby chore psychiczne często chętnie korzystają z pomocy specjalistów, udają się do lekarza, a także stosują się do zaleceń. Zdarza się jednak, że osoby z zaburzeniami psychicznymi nie chcą skorzystać z pomocy. Jak pomóc osobie chorej psychicznie? Nie należy zmuszać chorego, aby udał się do lekarza, należy jednak poprzez rozmowę przekonać go do skorzystania z pomocy, ponieważ wczesna diagnoza oraz wdrożenie leczenia zmniejsza objawy oraz pozytywnie wpływa na wyniki terapii. Większość osób chorych psychicznie posiada pełnię praw i może decydować samodzielnie o swojej osobie, dlatego terapia powinna być jej własną decyzją. Dlaczego osoby chore unikają wizyty u specjalisty?
- Obawiają się społecznego napiętnowania,
- zaprzeczają, że są chore psychicznie,
- z powodu powszechnej niechęci do kontaktu z lekarzem psychiatrą,
- obawiają się leków psychotropowych,
- obawiają się leczenia w szpitalu psychiatrycznym,
- mają złe doświadczenia z poprzednich kontaktów ze służbą zdrowia,
- wpływa na to charakter choroby,
- cechy charakteru utrudniające akceptację własnej,
- bliskie próbują namówić chorą osobę na kontakt z lekarzem w niewłaściwy sposób,
- mają trudne relacje między członkami rodziny.
Przyczyny niechęci osób chorych mogą być różne i występować ze sobą jednocześnie.
Pomoc osobom chorym psychicznie
Pomoc osobom chorym psychicznie leży nie tylko po stronie specjalisty, ale także najbliższych. Osoby zmagające się z chorobami psychicznymi potrzebują wsparcia rodziny oraz przyjaciół, należy jednak uważać, aby próby pomocy nie zostały odebrane negatywnie.
Pomoce dla autystów
Leczenie zaburzeń ze spektrum autyzmu wymaga zastosowaniu wielu form leczenia, dlatego pomoce dla autystów obejmują: leczenie psychoterapeutyczne, rehabilitację, specjalną edukację, niekiedy podanie leków oraz stosowanie specjalnej diety. Terapia dziecka z autyzmem jest niezwykle skomplikowana. Zdecydowana większość osób ma problemy w relacjach społecznych, w odczuwaniu bodźców oraz w mowie. Doskonałą pomocą dla autystów są wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne, które wspierają rozwój dzieci z zaburzeniami.
Zobacz także: Pomoc społeczna dla osób niepełnosprawnych
Pomoc osobom chorym na Alzheimera
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego, które prowadzi do ogólnego otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia. Choroba Alzheimera pośrednio wpływa na całe otoczenie chorego, ponieważ wymaga on stałej opieki. Jakie są formy pomocy osobom chorym na Alzheimera? Sposoby leczenia tej choroby są ograniczone, ponieważ do tej pory nie udało ustalić się przyczyn jej występowania. Na początkowym etapie wprowadzane są leki, które pozytywnie wpływają na cały organizm osoby chorej. Nie ma jednak skutecznego leku na chorobę Alzheimera. Pomoc osobom chorym na Alzheimera opiera się głównie na zapewnieniu mu przyjaznych warunków do życia – oznaczania za pomocą symboli ważnych punktów w domu, wprowadzenie rodzinnej atmosfery, opieka, empatia i wyrozumiałość.
Pomoc osobom chorym na schizofrenię
Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które zalicza się do grupy psychoz – stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Schizofrenik nie potrafi krytycznie i realistycznie ocenić własnej osoby, a także otoczenia oraz kontaktów z innymi. Pomoc osobom chorym na schizofrenię opiera się na farmakologii – lekach przeciwpsychotycznych, których chory nie musi przyjmować codziennie. Połączenie leków o długim działaniu z psychoterapią jest najbardziej skuteczną formą leczenia, dzięki temu osoba chora na schizofrenię może normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jak pomóc osobie chorej na schizofrenie? W momencie zauważenia niepokojących objawów warto namówić chorego na wizytę u psychiatry, nie psychologa, który postawi diagnozę. Osoby chorej na schizofrenie nie należy dyskryminować, ponieważ może normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Bliskie osoby powinny także pilnować, aby chory zażywał przepisane leki, schizofrenia w większości przypadków jest nieuleczalna. Schizofrenik dzięki lekom może myśleć, że wyzdrowiał i decyduje się na odstawienie farmakologii. Najczęściej występuje wtedy nawrót psychozy. Bądź wyrozumiały, nie wykłócaj się z osobą chorą i nie neguj jego słów, ponieważ w ten sposób możesz wywołać negatywne emocje i zniechęcić go do siebie.
Pomoc chorym
Zachowanie osoby chorej psychicznie może być dla nas niezrozumiałe, dlatego niezwykle ważna jest edukacja oraz wyrozumiałość. Bliscy osoby chorej mogą skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w zrozumieniu mechanizmów, które kierują osobą chorą, dodatkowo wiele fundacji organizuje spotkania oraz warsztaty, podczas których najbliżsi mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami. Jak pomóc osobie chorej psychicznie? Kluczową rolę odgrywa rozmowa oraz wsparcie emocjonalne.
Zobacz także: Jak pomóc osobie niesamodzielnej?