Co zwiedzić w Wielkopolsce?

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Co zwiedzić w Wielkopolsce?
Opublikowano: 30 marca 2022

Wielkopolska to region bogaty w zabytki oraz miejsca historyczne, nie brakuje w nim jednak pomników przyrody, miejsc na wycieczki oraz atrakcji dla całej rodziny. Co warto zwiedzić w Wielkopolsce? Na uwagę zasługuje wiele miast i miasteczek, a także zabytki takie jak: zamki, kościoły oraz pałace, a także muzea, Wielkopolski Park Narodowy oraz Sierakowski Park Krajobrazowy – Kraina 100 Jezior.

Co zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Dwoma wartymi odwiedzenia miastami są: Konin oraz Kalisz z wieloma ciekawymi budowlami oraz interesującą zabudową. W Koninie na uwagę zasługuje słup drogowy – uznawany  za najstarszy znak drogowy w Europie poza granicami Imperium Rzymskiego. Warto odwiedzić także Bulwar Nadwarciański z miejscami do odpoczynku oraz restauracjami. W Kaliszu warto zobaczyć Villę Calisia, a także Park Miejski założony w 1798 roku, jest to najstarszy park miejski w Polsce. Dla fanów muzyki rockowej obowiązkowym przystankiem będzie Jarocin – kojarzy się głównie z festiwalem, który odbywa się tam od ponad 50 lat. W Jarocinie warto udać się do Spichlerza Polskiego Rocka – muzeum muzyki rockowej. Na uwagę zasługuje także rynek oraz Pomnik Glana. Zwiedzając region Wielkopolski warto także zatrzymać się w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Parowozowni w Wolsztynie. Co można zwiedzić w Wielkopolsce? Zamki, muzea, pałace, a także stadninę koni. W Racocie znajdziemy ogromną Stadninę Koni, której historia sięga 1925 roku. W Sierakowie warto odwiedzić Stado Ogierów –  ośrodek jeździecki, który od wielu lat jest ważnym miejscem treningowym, sportowym i hodowlanym. Obowiązkowym punktem są także wiatraki koźlaki znajdujące się w Lesznie, Rydzynie i Osiecznej.

Zobacz także: Kościół w Sierakowie

Zwiedzanie – Poznań

Poznań to często odwiedzanie miasto w Wielkopolsce ze względu na swoje walory turystyczne, a także ciekawą zabudowę. Co warto zwiedzić? Rogalowe Muzeum Poznania, w którym dowiemy się jak powstają znane w całej Polsce Rogale Świętomarcińskie. Poznań słynie z koziołków, dlatego obowiązkowym punktem wycieczki do tego miasta muszą być Koziołki na ratuszowej wieży. Znajdują się one na Starym Mieście, które także warto zwiedzić ze względu na zabytkowe budowle. W Poznaniu warto zwiedzić Palmiarnię Poznańską, Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Historii Miasta Poznania. Będąc w Poznaniu nie można zapomnieć o odwiedzeniu Parku Cytadela oraz Zamku Cesarskiego. Z mniej oczywistych punktów do zwiedzenia w Poznaniu należą Termy Maltańskie oraz Nowe Zoo – drugi co do wielkości ogród zoologiczny w Polsce.

Co można zwiedzić w Wielkopolsce? Przyroda

Symbolem Wielkopolski są liczne jeziora, których liczba nie ustępuje mazurskim, to na jej terenie występuje Kraina 100 Jezior. Krajobraz tego regionu jest niezwykle zróżnicowany oraz bogaty. Miłośników przyrody przyciągają Wielkopolski Park Narodowy oraz Sierakowski Park Krajobrazowy. Popularnością wśród turystów cieszy się Kraina 100 Jezior. Na jej terenie znajduje się lubiane przez plażowiczów Jezioro Jaroszewskie oraz przepiękne, bardziej dzikie Jezioro Lutomskie. ¼ powierzchni województwa Wielkopolskiego stanowią lasy, które przyciągają grzybiarzy oraz miłośników wycieczek pieszych i rowerowych. Na jego obszarze funkcjonuje jeden park narodowy, 12 parków krajobrazowych, 32 obszary chronionego krajobrazu oraz aż 98 rezerwatów przyrody. Większość z tych miejsc udostępniania jest dla odwiedzających.

Wielkopolska – atrakcje do zwiedzania

Województwo wielkopolskie to obszar bogaty w miejsca warte odwiedzenia i zobaczenia. To doskonały miejsce na weekendową podróż, a także dłuższe wakacje. Nie brakuje w nim także niezwykłych ośrodków, takich jak Olandia położona nad jeziorem Kuchennym. Wielkopolska to doskonały kierunek zarówno dla osób interesujących się historią, muzeami, sztuką jak i miłośników przyrody, wycieczek, a także spływów kajakowych.

Zobacz także: Jaki skansen warto zobaczyć w województwie Wielkopolskim?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...