Seniorzy bardzo często potrzebują pomocy osób trzecich – bliskich, rodziny lub opiekunki. Nawet pozornie najprostsze czynności dnia codziennego mogą sprawiać im problem. Dodatkowo osoby starsze często czują się samotne i opuszczone, a nawet krótka rozmowa potrafi sprawić im wiele radości. Seniorzy bardzo często deklarują, że czują się samotni, a taki stan często wpływa na ich samopoczucie oraz kondycje fizyczną. Jak pomóc seniorom?
Pomoc seniorom – usługi opiekuńcze
Często pomoc dla seniora nie ogranicza się jedynie do zakupów, czy wspólnych rozmów. Wiele osób starszych wymaga opieki, czasem przez całą dobę. Jednym z punktów pomocy dla seniorów są miejskie ośrodki pomocy społecznej, które organizują i świadczą usługi opiekuńcze. Pomoc dla osoby starszej w postaci usług opiekuńczych przysługuje samotnym seniorom, którzy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Mogą być one przyznane również seniorom, którzy wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może jej zapewnić. Pomoc dla seniorów w postaci usług opiekuńczych obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz zapewnianie kontaktów z otoczeniem. Natomiast specjalistyczne usługi opiekuńcze oznaczają usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Często zastanawiamy się jak pomóc seniorom?
Zobacz także: Choreoterapia dla seniorów
Pomoc seniorom – wolontariat
Wolontariat to doskonały sposób na pomoc dla osób starszych. Wiele fundacji poszukuje wolontariuszy, którzy otrzymują różnego rodzaju zadania, zależnie od swojego doświadczenia oraz umiejętności. Najczęstsze formy wolontariatu:
- odwiedzanie seniorów,
- organizacja spotkań,
- organizacja transportu na różnego rodzaju warsztaty, spotkania,
- dzielenie się swoją wiedzą,
- robienie zakupów,
- pomoc w utrzymywaniu kontaktów z innymi seniorami.
Pomoc seniorowi można nieść na wiele sposobów. Zwykła rozmowa lub pomoc w zakupach także jest formą pomocy, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie seniora.
Pomoc dla osoby starszej
Z wielu względów rodziny czasem nie są w stanie poświęcać wystarczającej ilości uwagi osobom starszym, dlatego decydują się na zatrudnienie opiekunki, która pomaga seniorowi w codziennych czynnościach. Na jakie formy pomocy dla seniorów mogą liczyć osoby starsze oraz ich rodziny? Dodatek pielęgnacyjny to forma pomocy dla seniora, która przyznawana jest osobom całkowicie niezdolnym do pracy, których sprawność jest na tyle ograniczona, że powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby. Pomoc seniorowi – zasiłek pielęgnacyjny, przyznawany osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jest automatycznie przyznawany po 75 roku życia, wyjątkiem jest posiadanie dodatku pielęgnacyjnego. Pomoc dla osoby starszej – zasiłek opiekuńczy, który przysługuje na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny. W 2018 roku wystartowała kolejna pomoc dla osób starszych – program „Opieka 75+”. Celem jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi oraz dla tych, którzy pozostają w rodzinie.
Pomoc dla seniora – pandemia
W czasie pandemii COVID-19 seniorzy szczególnie potrzebowali pomocy, ponieważ na działanie wirusa szczególnie narażone były osoby chore oraz starsze. Wiele województw ogłosiło, w których ośrodkach osoby chętne do pomocy mogą się zgłaszać. W pierwszych miesiącach pandemii wiele osób decydowało się ogłaszać pomoc dla seniorów na forach oraz portalach społecznościowych. Pomoc dla osoby starszej dotyczyła zrobienia zakupów, wykupienia leków lub wyprowadzania psów.
Zobacz także: Gimnastyka dla seniora