Niepełnosprawność ruchowa

Home 9 blog 9 Niepełnosprawność 9 Niepełnosprawność ruchowa
Opublikowano: 31 marca 2022

Osobę niepełnosprawną ruchowo charakteryzuje ograniczona sprawności kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa, która powstała wskutek trwałego ubytku spowodowanego uszkodzeniem lub niedorozwojem mózgu, bądź schorzeń, uszkodzeń lub zniekształceń w układach: kostnym, mięśniowym lub nerwowym. Niepełnosprawność ruchowa zawsze objawia się ograniczeniem sprawności ruchowej, może być jednak spowodowana przez wiele przyczyn.

Rodzaje niepełnosprawności ruchowej

Osobą z niepełnosprawnością ruchową nie porusza się tylko na wózku. Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą mieć także problemy neurologiczne, które utrudniają mu poruszanie się oraz panowanie nad ruchami. Dysfunkcje narządu ruchu można podzielić na:

  • dysfunkcje pochodzenia mózgowego,
  • dysfunkcje pochodzenia rdzeniowego,
  • dysfunkcje układu kostno-stawowego,
  • braki kończyn – wrodzone lub stany po amputacji.

Wyróżniamy 2 rodzaje niepełnosprawności ruchowej:

  • Zaburzenia neuromotoryczne – padaczka, mózgowe porażenie dziecięce, dystrofia mięśniowa, choroby rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane i choroba Heinego-Medina.
  • Choroby mięśniowo – szkieletowe – wady kończyn, choroby układu kostnego oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Niepełnosprawność ruchowa – przyczyny

Osoby niepełnosprawne ruchowo nie stanowią jednolitej grupy. Dysfunkcje narządów ruchu są różnorodne i mogą być spowodowane przez różnie czynniki. Przyczyny niepełnosprawności ruchowej:

  • Czynniki genetyczne lub wrodzone.
  • Choroby, do których należą, np. dziecięce porażenie mózgowe, choroba Heinego i Medina, gruźlica kości, stwardnienie rozsiane.
  • Urazy.

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych ruchowo

Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością ruchową jest procesem ciągłym, który wymaga bieżącego dostosowywania metod terapeutycznych do potrzeb pacjenta. Zależnie od przyczyn niepełnosprawności ruchowej wykorzystuje się inne metody oraz sprzęty służące do rehabilitacji. Chcąc zapewnić osobom niepełnosprawnym ruchowo jak najlepszy komfort życia opiekunowie muszą liczyć się z dużymi kosztami związanymi z lekami, rehabilitacją, niezbędnymi sprzętami. W Fundacji Olandia pomagamy rodzinom osób niepełnosprawnych w zbieraniu niezbędnych środków.

Zobacz także: Niepełnosprawność słuchowa

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...