Co daje aktywność fizyczna?

Home 9 blog 9 Zajęcia 9 Co daje aktywność fizyczna?
Opublikowano: 31 marca 2022

Wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że sport to zdrowie. Rzeczywiście, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także sprawność i kondycję. Jest niezwykle ważna w przypadku osób niepełnosprawnych oraz starszych, które mają ograniczoną ilość ruchu w ciągu dni.

Dlaczego sport to zdrowie?

Aktywność fizyczna przede wszystkim chroni nas przed wieloma chorobami. Sport:

 • pozytywnie wpływa na samopoczucie,
 • reguluje przemianę materii,
 • obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
 • ma pozytywny wpływ na kondycję,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • zapobiega osteoporozie,
 • wzmacnia system immunologiczny.

Dodatkowo aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu właściwej wagi ciała. Sport wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale także samopoczucie, ponieważ obniża prawdopodobieństwa zachorowania na depresję, daje poczucie satysfakcji, wpływa na wzrost samooceny oraz pomaga w rozładowaniu negatywnych emocji.

Zobacz także: Choreoterapia, czyli terapia tańcem

Wpływ sportu na zdrowie

Aktywność fizyczna ma wiele zalet, należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, ponieważ nadmierne przeciążanie organizmu może prowadzić do kontuzji. Dlaczego sport to zdrowie? Poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność, dodatkowo pomaga w redukcji stresu, pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz samoocenę. Wzmacnia system immunologiczny, pomaga w opóźnieniu procesu starzenia, poprawia napięcie skóry, a także powoduje łatwiejsze i szybsze zasypianie. Aktywność fizyczna wpływa na pamięć, zwiększa produktywność, wzmacnia serce oraz kości. Pomaga także w leczeniu wielu schorzeń:

 • chorób serca,
 • nadciśnienia,
 • obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę,
 • łagodzi bóle pleców,
 • obniża ryzyko demencji,
 • pomaga walczyć z depresją.

Nawet najmniejsza aktywność fizyczna, taka jak, np. spacer lub jazda na rowerze pozytywnie wpływa na organizm oraz zdrowie. Można łączyć ją z przyjemnościami oraz obowiązkami, np. dojazd do pracy lub szkoły. U osób aktywnych przez całe życie obserwuje się większą odporność na choroby wieku starczego.

Sport, a zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Wpływa pozytywnie nie tylko na rozluźnienie się i odstresowanie. Wpływ sportu na zdrowie psychiczne ma także działanie długofalowe, zapobiega powstawaniu depresji, stanów lękowych i zaburzeń emocjonalnych. Aktywność fizyczna wpływa także na budowanie w człowieku pewnych mechanizmów – lepsza dyscyplina, rozwój funkcji poznawczych i łatwiejsza nauka nowych rzeczy. Wpływ sportu na zdrowie psychiczne jest potwierdzony naukowo. Jest także doskonałym wsparciem dla trwającej terapii. Aktywność fizyczna to także doskonała okazja do wyładowania złych emocji. Regularne uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na radzenie sobie ze stresem oraz emocjami.

Sport to zdrowie – niepełnosprawność

Osoby niepełnosprawne, nawet ruchowo nie są wykluczone z możliwości uprawiania sportu, co więcej, mogą brać udział w zawodach, mistrzostwach, a nawet olimpiadzie. Aktywność fizyczna u osób niepełnosprawnych jest kluczowa, ponieważ jest drogą do ich samoakceptacji. W ten sposób przekraczają swoje granice, a także udowadniają sobie i innym, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem. Aktywność fizyczna to doskonała terapia, która pozytywnie wpływa na sferę fizyczną oraz psychiczną. Wiele sportów zostało zmodyfikowanych w taki sposób, aby ich reguły były dostępne także dla osób z niepełnosprawnością.

Zobacz także: Niepełnosprawność słuchowa

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...