Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej zaprojektował królewski architekt Karol Marcin Frantz. Miał on zastąpić drewnianą świątynię, która nie była wystarczająco duża, by pomieścić wciąż rosnącą ilość pielgrzymów przybywających do Cudownego Obrazu. Budowę Kościoła rozpoczęto po zmianie planów jego umiejscowienia w 1740 roku na specjalnie usypanym wzgórzu w samym środku wsi. W 2001 roku został wyniesiony do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II. Sanktuarium w Rokitnie powstało na planie prostokąta. Nad kościołem wznoszą się dwie wieże nakryte hełmami, a do wnętrza świątyni prowadzą masywne wrota. Nad ołtarzem głównym znajduje się obraz Maryi i Archanioła Gabriela, przedstawiający barwną scenę Zwiastowania. Wnętrze kościoła jest niezwykle bogate i kolorowe – zgodnie z barokową konwencją. Centralne miejsce Sanktuarium w Rokitnie to oczywiście ołtarz główny. Wykonał go z drewna artysta Grunewald z Legnicy w 1760 r. Miejscem, które skupia uwagę jest, umieszczony na czerwonym tle, wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej.
Wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Sanktuarium w Rokitnie
Odsłonięte ucho Maryi na obrazie jest charakterystycznym znakiem tego wizerunku. Najstarsze zachowane zapiski świadczą o tym, że pierwotnie obraz znajdował się w posiadaniu rodziny Stawickich. Obraz często zmieniał właścicieli – trafił m.in. do Wacława Leszczyńskiego, a później do Jana Opalińskiego, który umieścił go w swojej rezydencji, a następnie w bocznym ołtarzu klasztornego kościoła. Przed obrazem gromadziły się rzesze wiernych, szczególnie kiedy rozeszła się wieść o cudownym uzdrowieniu opata. Ze względu na szerzący się kult Matki Bożej obraz został przeniesiony do specjalnie przygotowanego Sanktuarium w Rokitnie, co ułatwiło dostęp do niego. Rosnąca liczba otrzymanych łask sprawiła, że powołano komisję, która zbadała zeznania świadków – komisja potwierdziła prawdziwość ich słów i 4 marca 1670 r. obraz uznano za cudowny. 18 czerwca 1989 r. nastąpiła koronacja Cudownego Obrazu w obecności prawie całego Episkopatu Polski i rzeszy pielgrzymów z Polski i z zagranicy. 20-lecie tego wydarzenia uroczyście obchodzono w dniach 12-13 czerwca 2009 r.
Zwiedzanie Sanktuarium w Rokitnie
Sanktuarium w Rokitnie nadal jest chętnie odwiedzane przez pielgrzymów. Kościół zachwyca swoim wyglądem oraz bogatym wnętrzem. Pielgrzymi mogą pomodlić się w kościele, przespacerować się po dróżkach rokitniańskich, wstąpić do kaplic, zajrzeć do pustelni poświęconej Męczennikom Międzyrzeckim oraz napić się wody z rokitniańskiego źródełka. Dla odwiedzających udostępnione jest także muzeum, w którym znajdują się pamiątki po Janie Pawle II i bp. Wilhelmie Plucie.
Zobacz także: Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie