Pomoc osobie chorej na raka

Home 9 blog 9 Choroby 9 Pomoc osobie chorej na raka
Opublikowano: 15 kwietnia 2022

Choroba nowotworowa budzi wiele emocji nie tylko u osoby chorej, ale także jej najbliższych. Wiadomość o chorobie to moment ogromnej zmiany w życiu, dlatego osoby chore potrzebują wsparcia rodziny oraz przyjaciół. Walka z chorobą jest trudna dla całej rodziny, dlatego niezwykle ważna w tym czasie rozmowa, a także normalność. Jak pomóc osobie chorej na raka? Można zaoferować wsparcie podczas leczenia, np. zawożenie na badania i zabiegi, pomoc w codziennych czynnościach, np. wyprowadzaniu psa, a także zapewnienie rozrywki, jeżeli samopoczucie osoby chorej na to pozwala. Wspólne wyjście do kina, rozmowa w kawiarni, spacer potrafią znacznie poprawić humor pacjenta i pozwolą poczuć mu się lepiej. Nie staraj się wyręczać chorego, jeżeli ma siły na wyjście z psem, sprzątanie i gotowanie to pozwól mu na to, wyręczanie chorego we wszystkim sprawi, że poczuje się gorzej. W pomocy osobom chorym na raka nieocenione jest wsparcie najbliższych, którzy wysłuchają osoby chorej, a także zachęcą do rozmowy i wspólnego spędzania czasu.

Finansowa pomoc osobom chorym na raka

Choroba nowotworowa wpływa na możliwość wykonywania pracy zawodowej, a koszty leczenia znacznie wpływają na domowy budżet, dlatego osoba chora na raka oraz jej rodzina może ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci zasiłku, renty lub odszkodowania. Osoba chora na raka niezdolna do pracy może ubiegać się o wynagrodzenie. Okresowa niezdolność do pracy stwierdzana jest przez lekarza. Wynagrodzenie na czas choroby wypłaca pracodawca za 33 dni w danym roku kalendarzowym. Kolejnym rodzajem pomocy finansowej dla osób chorych na raka jest renta. Niezdolna do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Osoby chore na raka mogą liczyć także na pomoc finansową w postaci zasiłku pielęgnacyjnego, jeżeli są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Rodzina opiekująca się osobą chorą na raka może skorzystać z zasiłku opiekuńczego przez 14 dni w roku.

Zobacz także: Jak pomóc osobie niesamodzielnej?

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...