Kwilcz – co zobaczyć?

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Kwilcz – co zobaczyć?
Opublikowano: 16 maja 2022

Kwilcz to wieś sołecka i gminna położona w województwie Wielkopolskim. Historia Ziemi Kwileckiej jest ściśle związana z historią rodziny Kwileckich. Na terenie gminy Kwilcz znajdują się 74 obiekty wpisane do rejestru zabytków architektury. Na jej terenie znajdują się 3 kościoły, jedna kaplica, 10 dworów i pałaców oraz 9 parków. 

Kwilcz – Kościół św. Michała Archanioła

Kościół św. Michała Archanioła w Kwilczu to najstarszy zabytek w tej wsi. Świątynia została zbudowana w latach 1766–1782. Początkowo kościół był drewniany, a w 1776 roku rozpoczęła się budowa nowego, murowanego kościoła. W latach 1792–1793 zbudowano wieżę kościoła. We wnętrzu znajdują się klasycystyczne ławy i konfesjonały rokokowe. Na ścianach znajdują się cztery duże pomniki rodziny Kwileckich.

Kwilcz – zespół pałacowy

Pałac w Kwilczu został wybudowany w 1828 roku według projektu berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Pałac powstał dla miejscowego dziedzica – Arsena Kwileckiego. Pałac w Kwilczu powstał na rzucie wydłużonego prostokąta. W okresie PRL pałac w Kwilczu był siedzibą kombinatu PGR. Rezydencję otacza krajobrazowy park. W środkowej części parku znajduje się wzniesiona na rzucie ośmioboku altana o ozdobnej drewnianej konstrukcji. Do pałacu prowadzi aleja wiekowych kasztanowców.

Atrakcje w pobliżu Kwilcza

Kwilcz to niewielka miejscowość, dlatego chcąc zobaczyć więcej ciekawych miejsc i atrakcji warto udać się do okolicznych miejscowość. Co warto zobaczyć? Wyspę Szczęścia w Chrzypsku Wielkim, na której terenie znajduje się skrzyneczka, w której odwiedzający mogą zapisywać powody swojego szczęścia.  Warte uwagi są także Punkt Widokowy Łężeczki i Punkt Widokowy Góra Głazów. Warto odwiedzić także Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Kwilcz to mała, ale ciekawa miejscowość, w której odnajdą się zarówno miłośnicy przyrody, jak i zwiedzania. Podczas wycieczki warto wybrać się także do okolicznych miejscowości i poznać historię oraz niezwykłe przyrodnicze walory tego regionu.

Zobacz także: Drewniane zabytki w Wielkopolsce

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...