Kwilcz to wieś sołecka i gminna położona w województwie Wielkopolskim. Historia Ziemi Kwileckiej jest ściśle związana z historią rodziny Kwileckich. Na terenie gminy Kwilcz znajdują się 74 obiekty wpisane do rejestru zabytków architektury. Na jej terenie znajdują się 3 kościoły, jedna kaplica, 10 dworów i pałaców oraz 9 parków.
Kwilcz – Kościół św. Michała Archanioła
Kościół św. Michała Archanioła w Kwilczu to najstarszy zabytek w tej wsi. Świątynia została zbudowana w latach 1766–1782. Początkowo kościół był drewniany, a w 1776 roku rozpoczęła się budowa nowego, murowanego kościoła. W latach 1792–1793 zbudowano wieżę kościoła. We wnętrzu znajdują się klasycystyczne ławy i konfesjonały rokokowe. Na ścianach znajdują się cztery duże pomniki rodziny Kwileckich.
Kwilcz – zespół pałacowy
Pałac w Kwilczu został wybudowany w 1828 roku według projektu berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Pałac powstał dla miejscowego dziedzica – Arsena Kwileckiego. Pałac w Kwilczu powstał na rzucie wydłużonego prostokąta. W okresie PRL pałac w Kwilczu był siedzibą kombinatu PGR. Rezydencję otacza krajobrazowy park. W środkowej części parku znajduje się wzniesiona na rzucie ośmioboku altana o ozdobnej drewnianej konstrukcji. Do pałacu prowadzi aleja wiekowych kasztanowców.
Atrakcje w pobliżu Kwilcza
Kwilcz to niewielka miejscowość, dlatego chcąc zobaczyć więcej ciekawych miejsc i atrakcji warto udać się do okolicznych miejscowość. Co warto zobaczyć? Wyspę Szczęścia w Chrzypsku Wielkim, na której terenie znajduje się skrzyneczka, w której odwiedzający mogą zapisywać powody swojego szczęścia. Warte uwagi są także Punkt Widokowy Łężeczki i Punkt Widokowy Góra Głazów. Warto odwiedzić także Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Kwilcz to mała, ale ciekawa miejscowość, w której odnajdą się zarówno miłośnicy przyrody, jak i zwiedzania. Podczas wycieczki warto wybrać się także do okolicznych miejscowości i poznać historię oraz niezwykłe przyrodnicze walory tego regionu.
Zobacz także: Drewniane zabytki w Wielkopolsce