ZOO w Świerkocinie to pierwszy obiekt typu safari w Polsce. Został założony w 1996 roku, a zamknięty w 2017 r. Początkowo zajmowało ZOO w Świerkocinie zajmowało obszar zaledwie 8 ha i liczyło około 70 zwierząt, po pewnym czasie rozrosło się do ponad 20 ha powierzchni, na której przebywało około 600 zwierząt. ZOO Safari było pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez który można było przejechać samochodem i zobaczyć z bliska dzikie zwierzęta. Zwiedzających nie odgradzały od zwierząt kraty, szyby, ani fosy.
Zwierzęta w ZOO w Świerkocinie
Zwiedzanie ZOO Safari w Świerkocinie odbywało się na takiej samej zasadzie jak znane nam afrykańskie safari. Zwierzęta przebywające w ogrodzie podzielone były na strefy:
- Strefa Afryki, m.in.: zebry, antylopy, struś, watusi;
- Stefa Ameryki, m.in.: nandu, lamy, kuce szetlandzkie;
- Strefa Azji, m.in.: antylopy garna, węgierskie bydło stepowe;
- Strefa Mongolii, m.in.: wielbłądy, jaki, osły azjatyckie.
Po przejażdżce można było odwiedzić także piesze zoo, w którym znajdowały się, np.: żółwie stepowe, surykatki, emu, lwy, sowy, różne rodzaje małp i inne. Dostępne było także mini zoo przeznaczone dla dzieci. Na terenie parku znajdował się także park rozrywki.
Zwiedzanie ZOO Safari w Świerkocinie
ZOO Safari w Świerkocinie istniało od 1996 roku i było oryginalną atrakcją w skali całego kraju oferującą oglądanie z bliska dzikich zwierząt. W 2017 roku zostało zamknięte z powodu remontu, jednak do teraz nie została udostępniona informacja o jego ponownym otwarciu, dlatego uważa się, że zostało zamknięte na stałe.
Zobacz także: Ruiny starego młyna