Czym jest laufpompa z Międzychodu?

Home 9 blog 9 Atrakcje w Wielkopolsce 9 Czym jest laufpompa z Międzychodu?
Opublikowano: 15 kwietnia 2022

Międzychód nazywany jest „Miastem z pompą” ze względu na symbol tego miasta – słynną laufpompę. Międzychód ma cenne zasoby wód mineralnych. W mieście tym pobiera się wody ze studni artezyjskich, których głębokość sięga 90 m. Jedna z tych studni znajduje się w centrum miasta. Laufpompa stała się symbolem Międzychodu i niezwykłą atrakcją turystyczną. W 1912 r. otrzymała żeliwną obudowę. Zbliżając się do laufpompy poczujemy charakterystyczny zapach zgniłych jaj, który jest charakterystyczny dla siarkowodoru. Oprócz niego w wodzie znajduje się także magnez, jod i siarka. Mieszkańcy Międzychodu udają się do laufpompy po wodę z dużą zawartością minerałów.

Historia laufpompy z Międzychodu

Doktor Andrzej Chramiec zainteresował się leczniczymi wodami w Międzychodzie w trakcie dwudziestolecia wojennego. W 1925 r. doprowadził do uruchomienia „Uzdrowiska dla Pracowników Państwowych”. Po II wojnie światowej uzdrowisko upadło. Stare obiekty z czasów dr. Chramca zamieniono na mieszkania. Laufpompa z Międzychodu przypomina o uzdrowiskowej historii tego miasta.

Pozytywne działanie wody z laufpompy z Międzychodu

Mieszkańcy, także okolicznych miast chętnie korzystają ze studni miejskiej i zabierają wodę ze sobą do domów. Jedni używają jej do parzenia kawy i herbaty, inni polecają gotowanie w niej grochu i bobu, a kobiety chętnie używają jej do pielęgnacji skóry. W wodzie z laufpompy występuje siarka, a także jod zalecany przy chorobach tarczycy oraz magnez pozytywnie wpływający na pozytywną pracę serca oraz pamięć. Woda z laufpompy z Międzychodu ma mało wapnia, dlatego doskonale nadaje się do gotowania różnego rodzaju potraw.

Zobacz także: Zamek w Sierakowie

Zobacz także inne posty:

Chalin – co zobaczyć?

Chalin – co zobaczyć?

Chalin to mała wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wspomniano o miejscowości...

Magiczny ślub nad jeziorem

Magiczny ślub nad jeziorem

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu, dlatego każda para młoda chce żeby był wyjątkowy i...